Sedem sestier (Lucinda Riley)

Nápad o sérii kníh, ktoré sú inšpirované súhvezdím Sedem sestier, tzv. Plejádami, ma hneď zaujal. Každá kniha sleduje príbeh jednej sestry, ktorá po smrti adoptívneho otca, záhadného milionára, pátra v minulosti po svojich koreňoch, aby odhalila svoj pôvod. Celý nápad zaváňa záhadou, nielen čo sa týka pôvodu sestier, ale aj ich samotného otca.

Prvá kniha začína príbehom najstaršej sestry – Maie, ktorá sa v knihe Sedem sestier vyberie hľadať svoje korene do Brazílie. Podľa mytológie bola známa neuveriteľnou krásou a svojím osamelým životom. Lucinda Riley zostala verná mytologickému predobrazu a rovnakú Maiu spoznáš aj v knihe. Dôvodom jej samotárskeho života je však ťažká trauma zo študentských čias, o ktorej nevedia ani jej sestry.

Po náhlej smrti tatka Slaného (po anglicky pa Salt) a nečakanej návšteve z minulosti, ktorá ohlásila svoj príchod, sa rozhodne, že sa predsa len pokúsi zistiť odkiaľ pochádza. Tatkove indície ju zavedú priamo do srdca Ria de Janeiro, kde začne postupne odhaľovať príbeh svojej prastarej matky Isabelly a jej veľkej lásky.

Nikdy nedovoľ strachu, aby rozhodoval o tvojom osude.

Lucinda Rileyová, Sedem sestier

Dej románu sa odohráva v súčasnosti, aj v minulosti a okrem Ria navštíviš aj Paríž v 20-tych rokoch 20. storočia. V tomto období môžeš na Montmartri alebo Montparnasse stretnúť v zapadnutej kaviarni Hemingwaya, Fitzgeralda, Ravela či Cocteaua! Moje srdce pri týchto pasážach plesalo ❤ A tu sa Isabella zoznámi s Laurantom, šarmantným asistentom sochára Landowského, ktorý je autorom sochy Krista Spasiteľa. Isabella sa však pred odchodom do Paríža zasnúbila a po návrate domov ju čaká veľká svadba, vďaka ktorej sa jej rodina stane členom spoločenskej smotánky v Riu. Pre jej otca to znamená veľmi veľa. Ako sa Isabella rozhodne? Vyberie si lásku alebo rodinu a povinnosť?

paríž sedem sestier

Moje pocity a dojmy

Keď som knihu vzala do ruky a jej názov hovoril Sedem sestier, netrpezlivo som čakala, kedy Maia svoje sestry predstaví. A len čo tak urobila, začala som počítať …1…2…3…4…5 A potom pre istotu ešte raz. Ako môže mať Maia 5 sestier, keď spolu s ňou ich je 6 a kniha sa volá Sedem sestier??!! (Nehovorím ti nijaký spoiler, svoje sestry Maia predstaví v priebehu prvých 20 strán) Už vtedy mi bolo jasné, že okrem záhadného pôvodu každej sestry, rúškom tajomstva opradeného otca, budem musieť počkať 6 kníh, kým sa v tej poslednej dozviem tajomstvo najmladšej sestry.

Kniha Sedem sestier sa mi veľmi páčila a neviem sa dočkať ďalších dielov zo série. To sa mi naposledy stalo, keď som bola puberťáčka a čakala som na ďalší diel Harryho Pottera. Odporúčam ju všetkým milovníkom historických kníh, obzvlášť tých, ktoré sa odohrávajú v dvoch dejových linkách. Nie je to ženský román s vopred predvídateľným šťastným koncom. Od Isabelly až po Maiu, každá generácia žien v rodine sa ocitla pred veľmi ťažkým životným rozhodnutím, ktoré nezvratne zmenilo ich osud, a s ktorého následkami sa museli vyrovnať. Príbeh je emotívny, pútavý a obsahuje niekoľko zvratov, obzvlášť na konci, ktoré som vonkoncom nečakala a ktoré ma dojali, zarmútili aj rozcítili. Čerešničkou na pomyselnej torte boli reálne historické postavy a udalosti, ktoré autorka popisuje v knihe. Bolo to výborné čítanie a určite odporúčam.

Inšpirácia a zaujímavosti

Podľa gréckej mytológie Plejády boli sestry Maia, Alcyone, Asterope, Celaeno, Taygete, Electra a Merope. Ich rodičmi boli Atlas, Titán, ktorý na svojich ramenách podopieral Zem, a Pleione, mýtická ochrankyňa námorníkov. Lovec Orion ich po náhodnom stretnutí začal prenasledovať. Zeus sa rozhodol ich ochrániť, a tak ich premenil na kŕdeľ holubíc, ktoré umiestnil na oblohu.

Autorka dostala nápad napísať knihu inšpirovanú súhvezdím Plejády krátko po Novom roku 2013. Práve hľadala inšpiráciu pre svoje príbehy odohrávajúce sa tak v minulosti, ako aj v súčasnosti, keď vzhliadla k nebu plnému hviezd. Príbehmi tiež chcela osláviť úspechy žien v minulosti, ktoré boli často zatienené úspechmi mužov.

Nápad už mala, len si nebola istá, kde začať Main príbeh, keď sa ocitla v Riu de Janeiro a nad hlavou sa jej týčila socha Krista Spasiteľa. V Riu bola jej susedkou pra-pra vnučka Heitora da Silva Costu, ktorý bol architektom sochy Krista, a poskytla jej prístup k denníku samotného architekta a osobným videám. Tiež sa s ňou podelila so záhadou, ktorou sú opradené Kristove ruky. Lucinda strávila nejaký čas písaním v horách na fazende Santa Teresa. Je to stará kávovníková plantáž, dodnes skoro nezmenená. Tu sa dozvedela aké zničujúce následky mal krach na newyorskej burze v roku 1929 na cenu kávy a ako to zničilo ekonomiku krajiny a zo dňa na deň zruinovalo bohatstvo kávových magnátov.

Ďalšie diely zo série:

Originálny názov: The Seven Sisters
Autor: Lucinda Riley ( http://lucindariley.co.uk/)
Počet strán: 436
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2019
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/46284844-sedem-sestier
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-255479-sedem-sestier-the-seven-sisters
Foto: ja:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *