Tieňová sestra (Lucinda Riley) (Sedem sestier #3)

tieňová sestra

Moja obľúbená historicko-romantická séria Sedem sestier pokračuje tretím dielom o nenápadnej Star, ktorá je Tieňová sestra. Zaujala ma svojou tichou povahou a zvláštnym vzťahom s mladšou sestrou Cece. Tešila som sa, že sa o nej dozviem niečo viac a spoznám príbeh jej pôvodu. Navyše na krásnom anglickom vidieku.

Trošku k obsahu

To je to kníhkupectvo z Tatkovho listu, pomyslela si Star pri pohľade z okna autobusu. Môže doň len nazrieť a poobzerať sa tam. Nemusí robiť nič viac. Po pár dňoch zbierania odvahy tak aj urobí a zoznámi sa s jeho excentrickým majiteľom, ktorého sa má, podľa inštrukcií v liste, opýtať na istú Floru McNicholovú. Jej hľadanie ju okrem kníhkupectva v Kensigtone, ktoré kedysi založila Beatrix Potterová, privedie aj na vidiek, do krásneho starého rodinného sídla, do ktorého sa Star okamžite zamiluje. Rovnako ako do jeho svojráznych obyvateľov.

Príbeh Flory McNicholovej sa začína v dobe panovania kráľa Eduarda VII. v nádhernej Jazernej oblasti, ktorú miluje z celého srdca. Nevie si predstaviť, že by žila niekde inde. Bohužiaľ, však čoskoro zistí, že bude musieť. Je nútená presťahovať sa do Londýna, do domácnosti istej pani Keppelovej, ktorá sa jej ujme. Napriek láskavosti pani Keppelovej má však pocit, že všetci vedia niečo dôležité, čo jej zabudli povedať. Čo to však môže byť? A ako to súvisí s jej zrušenou svadbou? Svojho nastávajúceho síce nemiluje, ale aspoň by sa o ňu postaral, keďže nikdy nebude môcť byť s mužom, ktorého miluje.

Mytológia Asteropé

Meno Asteropé sa z gréčtiny prekladá ako „hviezda“ = Star. Je považovaná za jednu zo slabších sestier možno preto, lebo jej hviezda je jednou z tých, ktoré v súhvezdí Plejád svietia menej žiarivo. Bola matkou Oinomaosa, aj keď niektoré verzie mýtu vravia, že nebola jeho matkou, ale jeho manželkou a mali spolu štyri deti. Neskôr sa Oinomaos stal kráľom Pisy.

tieňová sestra

Môj názor na Tieňovú sestru

Príbeh Star som si zamilovala od prvej strany a nechala som sa ním unášať až do konca. Nie je plný zvratov a prekvapení, ale sleduje vnútornú zmenu Star, ktorá sa rozhodne vystúpiť z tieňa svojej sestry Cece. Star toho veľa nepovie, nie je veľmi skúsená v nadväzovaní známostí a priateľstiev a vo vedení rozhovorov, ale jej vnútorný svet a myšlienky sú o to bohatšie. A o to citeľnejšia je jej zmena v priebehu knihy. V prípade Star naozaj platí, že tým najdôležitejším nie je cieľ cesty, ale samotná cesta. Veľmi som si obľúbila aj vedľajšie postavy v podobe excentrického majiteľa kníhkupectva a jeho jedinečnej rodiny. Je to veľmi zaujímavá skupinka, každý z nich je iný, svojský, ale úprimný, väčšinou priateľský a so srdcom na dlani.

Príbeh Flory McNicholovej je úplne odlišný od príbehu Star, ale inšpiroval ju, dodal jej odvahu a potrebné odhodlanie zmeniť svoj život. Flora je silná a nezlomná a pri čítaní jej životného príbehu mi neraz stislo srdce. Veľmi obdivujem jej odhodlanie neustále pokračovať vpred napriek všetkým okolnostiam, ktoré ju stretli a dobrému aj zlému, čo si pre ňu život pripravil.

Zatiaľ moja srdcovka zo série

Každá ďalšia kniha zo série je lepšia ako predchádzajúce, ale Tieňová sestra mi tak prirástla k srdcu nie len kvôli postavám, ale aj kvôli tomu, že sa odohráva v Anglicku. Anglicko je mojou srdcovkou, od jeho jedinečnej prírody, pestrej histórie až po kráľovskú rodinu. A v tejto knihe som našla všetko zviazané v jednej obálke. Googlila som si oblečenie, ktoré sa nosilo v eduardovskej dobe a tiež krásnu Jazernú oblasť. Vďaka dôkladnému výskumu ma Lucinda Riley preniesla do čias panovania kráľa Eduarda VII. tak verne, akoby som sa dívala na film. Od módy, cez spoločenské zvyky, politické pozadie až po život samotného kráľa. Čerešničkou na torte je reálne historické pozadie, do ktorého sú vložené fiktívne postavy. Je pre mňa fascinujúce, že detaily zo života Beatrix Potterovej, Alice Keppelovej či Eduarda VII., ktoré sa v knihe nachádzajú, sú pravdivé a skutočne sa odohrali.

Tieňová sestra pre mňa nebola kniha, kde som túžila vedieť, ako celý príbeh nakoniec dopadne. Vedela som, že príbeh Star a Flory skončí presne tak, ako má skončiť. Ja som si len užívala čítanie, vpíjala do seba atmosféru vidieckeho Anglicka a nechala sa unášať príbehom. A keď skončil, túžila som knihu pohladiť a opäť sa ponoriť do jej strán. Opäť prežiť príbeh, prečítať si o postavách, ktoré som si tak veľmi zamilovala. A znovu sa ponoriť do krásnych myšlienok, ktoré sa v knihe nachádzajú a ktoré som si zase raz zabudla poznačiť.

Ďalšie diely zo série:

Originálny názov: The Shadow Sister
Autor: Lucinda Riley ( http://lucindariley.co.uk/)
Počet strán: 492
Vydavateľstvo: Tatran
Preklad: Mária Kočanová
Rok vydania: 2020
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/52957731-tie-ov-sestra
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-365452-tienova-sestra-the-shadow-sister
Foto: ja:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *