Cizinka (Diana Gabaldon) – audiokniha

cizinka

Od vysokej školy bojujem s čítaním. Môj mozog sa nechce vzdať snahy zapamätať si všetko, čo čítam, a tak som sa rozhodla, že ho trošku oklamem. Začala som počúvať audioknihy. Je to výborný spôsob, ako využiť hluchý čas počas presunu z bodu A do bodu B. V autobuse čítať nemôžem, ale počúvať áno. A v tej súkromnej miestnosti, kam aj králi chodili pešo, čítať nechcem. Obávam, že by som sa začítala a všade meškala :). Aj domáce práce mi idú lepšie od ruky s dobrou audioknihou v ušiach. Aj umývanie riadu je odrazu znesiteľnejšie. A ja mám lepší pocit, lebo vlastne čítam. Cizinka bola druhá audiokniha, ktorú som si tento rok vypočula.

Mám rada historickú fikciu a Cizinku mi ponúkla aplikácia na počúvanie kníh od Martinusu. Popis knihy ma zaujal a navyše sa dej odohráva na škótskej Vysočine. Milujem škótsku Vysočinu a všetko, čo súvisí s ňou, aj s jej obyvateľmi. Nádhernú prírodu, svojských Škótov, jedinečnú kultúru a legendy. Toto všetko na pozadí 18. storočia, v podaní Jitky Ježkovej, ktorej prednes ma naozaj preniesol o dve storočia naspäť. Bol to úžasný zážitok.

Cizinka cudzinka

Dej sleduje Clair Randallovú, armádnu zdravotnú sestru, ktorá trávi druhé medové týždne krátko po II. svetovej vojne na Vysočine. Počas vychádzky sa dotkne zvláštneho rozpuknutého menhiru v kamennom kruhu na vrchu Craigh na Dun (vraj sa to číta krej na dun 🙂 a ocitne sa v roku 1743. Odrazu nie je len Angličankou, ale „Sassenach“ = cizinka, v nebezpečnom Škótsku, kde na ňu všetci hľadia s podozrením a nedôverou a myslia si, že je špiónka.

Prvú noc prežije stretnutie s kapitánom červenokabátnikov Jonathanom Randallom, ktorému je mimoriadne podozrivá a ktorý ju napadne. Vzápätí ju unesie neznámy Škót a privedie do svojej družiny. Škóti ju považujú za anglickú špiónku a musí ošetriť zraneného mládenca s prestreleným a vykĺbeným ramenom. Do rána mu ratuje život ešte raz. A to je ešte len prvých pár strán knihy!

Clair sa ocitne uprostred klanových intríg na tvŕdzi Leoch a v nebezpečenstve kvôli poverčivosti a legendám, ktorým obyvatelia vtedy verili. Povery neboli len súčasťou folkóru, ale súčasťou bežného života. A aby toho nebolo málo, zvykať si na úplne iný život a prostredie, mladý Škót, ktorému zachránila život, sa volá Jamie Fraser. Je mimoriadne príťažlivý a charizmatický, a aby jej zabezpečil ochranu pred Randallom, musí sa zaňho vydať. Tento milostný príbeh je vyrozprávaný na pozadí krásnej prírody, blížiaceho sa jakobínskeho povstania a neustálych bojových stretov Angličanov s členmi škótskych klanov. Ako sa Clair nakoniec rozhodne? Vráti sa naspäť do roku 1945 k manželovi Frankovi, alebo sa zaľúbila do Jamieho natoľko, že ho nedokáže opustiť?

Jsi krev mé krve a kost mé kosti
dám ti své tělo ať se ho tvé zhostí,
dám ti svou duši, než nás smrt života sprostí.

Moje pocity a dojmy

Vďaka výbornému prednesu Jitky Ježkovej a príjemnej hudbe, ktorá celý príbeh krásne dopĺňala, som sa od Cizinky nevedela odtrhnúť. Dej ma chytil hneď od začiatku a len sa stupňoval. Ak som spočiatku počúvala len cestou na autobus a v autobuse, tak ku koncu som niekoľko hodín sedela na gauči a nevedela prestať počúvať. Sedela som ako na ihlách, nervózne behala očami po miestnosti a žmolila v rukách tričko. Pri audioknihe nemôžete počúvať rýchlejšie, alebo sa pozrieť, čo vás čaká na ďalšej strane! Na šľak trafenie!

Ak ste fanúšikmi historickej fikcie, táto kniha je pre vás ako stvorená. Zaujímavé historické obdobie, krásne opisy, príbeh, od ktorého sa neviete odtrhnúť, a milostný príbeh, ktorý chytí za srdce, sú zárukou skvelého čitateľského zážitku. Akurát stojí za zváženie, že kniha je súčasťou 9-dielnej série. Prvý diel je navyše v tlačenej podobe v slovenčine vypredaný a na jeho preklad nie sú veľmi pozitívne recenzie. Chýbajú mu vraj 2 kapitoly. Po slovensky zatiaľ vyšli len 4 diely celej Outlander série. Autorka v súčasnosti píše deviaty diel.

Originálny názov: Outlander
Autor: Diana Gabaldon ( http://www.dianagabaldon.com/ )
Interpret: Jitka Ježková
Dĺžka: 24:39 h
Jazyk: čeština
Vydavateľstvo: OneHotBook
Rok vydania: 2018
Ukážka: http://www.onehotbook.cz/audioknihy/cizinka/
Goodreads:  https://www.goodreads.com/book/show/11497730-cizinka
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-17847-cizinka-outlander

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *