Búrková sestra (Lucinda Riley) (Sedem sestier #2)

Maia našla svoje korene v exotickej Brazílii. Ally indície od tatka Slaného zaviedli úplne iným smerom. Po náhlom ukončení jachtárskeho preteku Fastnet, kvôli príliš nebezpečnému počasiu, sa zronená rozhodla, že síce spočiatku ju pátranie po svojom pôvode až tak nelákalo, za daných okolností sa to zdá ako výborný nápad.

V slabých chvíľach nájdeš svoju najväčšiu silu.

Búrková sestra, Lucinda Riley, str. 71

A tak sa ocitá v Nórsku a snaží sa zistiť niečo bližšie o rodine Halvorsenovcov. Jednou z indícii od tatka bol životopis v nórčine, ktorý napísal Jens Halvorsen. Bol to nádejný nórsky hudobný skladateľ, ktorý žil koncom 19. storočia. Tiež hral na flaute na prvom predstavení opery Peera Gynta v divadle v Christianii. Životopis sleduje príbeh Anny Landvikovej, vidieckeho dievčaťa s nádherným hlasom, z ktorej sa stala speváčka. Na prvom predstavení Peera Gynta spievala za hlavnú hrdinku krásne piesne hudobného skladateľa Edvarda Griega a práve vďaka jej nádhernému hlasu a spevu sa do nej Jens zamiloval. Ally sa snaží zistiť, ako jej pôvod súvisí s touto speváčkou, ktorá žila pred takmer stopäťdesiatimi rokmi.

obálka knihy Búrková sestra

Moje pocity a dojmy

Po dočítaní Siedmych sestier som sa nevedela dočkať ďalšej knihy zo série. Našťastie Búrková sestra vychádzala onedlho. Jej prečítanie mi však trvalo dlhšie, ako som čakala kvôli rôznym povinnostiam. Stihla som ju však dočítať ešte v roku 2019 🙂 Čítanie bolo ako na hojdačke. Chvíľami som sa od knihy nevedela odtrhnúť, chvíľami som niektoré pasáže prečítala len preto, aby som sa opäť dostala k tomu zaujímavému.

Aj moje emócie počas Búrkovej sestry boli ako na hojdačke. Už po 120 stranách som plakala ako dážď. Bola som smutná, zdrvená, zvedavá, ale aj nahnevaná, cítila som nespravodlivosť, ale aj bezradnosť. Ale najmä nádej. Nádej, že všetko dobre dopadne. Pri Allynom príbehu som už vedela predpokladať, čo sa bude diať, ale knižku som si aj tak veľmi užívala.

Lucinda si opäť dala veľmi záležať na historickej časti knihy. Páčilo sa mi, že som sa dozvedela veľmi zaujímavé informácie o histórii Nórska a nórskej hudby. Čítajúc o hudbe Edvarda Griega sa nedalo odolať a nevypočuť si ju. Je skutočne krásna a som rada, že mi táto kniha rozšírila obzory o tohto hudobného skladateľa. Ja, ako laik, počúvam vážnu hudbu len veľmi výnimočne.

A ako som sa pomaly upokojovala a uvažovala o pozitívach, uvedomila som si, že – presne ako Maja, ktorá sa tiež vybrala pátrať po svojej minulosti -, som našla lásku, hoci v inej podobe ako ona.

Búrková sestra, Lucinda Riley, str. 444

Napriek mojim rôznorodým pocitom môžem knižku len odporučiť. Nie len pre zaujímavú históriu Nórska a nemeckého Lipska na prelome 19. a 20. storočia, ale aj pre krásnu myšlienku, že lásku môže človek nájsť v najrôznejších podobách. A že ľudia si zaslúžia druhú šancu.

Ďalším dielom je príbeh utiahnutej sestry Star, ktorá je nerozlučná so svojou o trochu mladšou sestrou Cece. Na jej príbeh sa obzvlášť teším, lebo Star je sama o sebe pre sestry záhadou a ja sa neviem dočkať, kedy jej príbeh spoznám bližšie. Žeby som si knihu prečítala v angličtine?

Ďalšie diely zo série:

Originálny názov: The Storm Sister
Autor: Lucinda Riley ( http://lucindariley.co.uk/)
Počet strán: 500
Vydavateľstvo: Tatran
Preklad: Mária Kočanová
Rok vydania: 2019
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/52308182-b-rkov-sestra
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-347980-burkova-sestra
Foto: ja:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *