Zúčtovanie pri Gossamerskom rybníku (Jaime Jo Wrightová)

zúčtovanie

Jaime Jo Wrightová píše mysteriózne romány odohrávajúce sa v dvoch časových líniách. Zúčtovanie pri Gossamerskom rybníku je v poradí treťou knihou, ktorú som od tejto autorky čítala. Tajomstvo domu som prečítala jedným dychom, Kliatba sa mi veľmi páčila, takže som okamžite siahla aj po tomto titule.

Niečo k obsahu

Dej knihy sa odohráva v mestečku Gossamer Grove vo Wisconsine v súčasnosti a zároveň v roku 1907. Mestečko sa na prvý pohľad zdá idylické, ale zdanie môže klamať a pod jeho povrchom sa skrývajú tajomstvá. Keď Libby Sheffieldová vojde ráno do redakcie novín a nájde na rohožke smútočné oznámenie, tuší, že to neveští nič dobré. Oznámenie je totiž venované diakonovi, ktorý sa ešte večer pred tým tešil dobrému zdraviu. Mestečko sa odrazu otrasie v základoch nie len kvôli podozrivým úmrtiam diakona a jeho švagrinej. Olej do ohňa prilievajú svojimi vášnivými kázňami o priznaní si hriechov a pokání aj kontroverzní evanjelikálni bratia. Jediní, komu sa zdajú úmrtia podozrivé, sú Libby a diakonov syn Elijah.

O sto rokov neskôr sa Annalise Forsythová ocitne vo svojej kancelárii s policajným dôstojníkom a odpovedá na zvláštne otázky. Neďaleko mesta totiž našli mŕtveho miestneho čudáka, ktorý mal celý karavan vytapetovaný jej fotkami. Lenže prečo? Jej odhodlanie prísť tomu na koreň ešte umocní neznámy páchateľ, ktorý jej z domu ukradol to najcennejšie, čo mala. A teraz sa vyhráža, že odhalí jej dlho skrývané tajomstvo. Všetky stopy vedú do karavanu k jej fotkám, starým vyblednutým úmrtným oznámeniam a letákom o evanjelikáloch. Ako súvisí jej tajomstvo so všetkými týmito udalosťami spred jedného storočia?

zúčtovanie

Môj názor

Veľmi som sa na Zúčtovanie tešila. Naozaj veľmi. A veľmi ma sklamalo. Naozaj veľmi. Príbeh má veľký potenciál, ale autorka ho nevyužila. Namiesto toho sa sústredí na osobné tajomstvá Libby a Annalise a záhada, ktorá má prepojiť prítomnosť s minulosťou sa stáva len akousi vedľajšou zápletkou.

Autorka dookola pripomína, že obe hlavné postavy majú nejaké tajomstvo, ktoré nechcú, aby vyšlo na svetlo. Neustále. Znova a znova. Až tak, že ho spomína na jednej strane a na ďalšej strane mi to znovu opakuje. Rovnako náznaky na ich tajomstvá sú, podľa mňa, prehnané. Obzvlášť pri Libby mám pocit, že Jaime Jo Wrightová robí z komára somára. Vyzerá to, akoby Libby prinajmenšom niekoho zavraždila holými rukami, čoho svedkom bol Elijah, ktorý jej pomohol zakopať telo a celé to ututlať. Avšak aj Elijah sa tak tvári a podľa toho sa k nej správa. Nerozumiem prečo. Pri Libby autorka napínala moju trpezlivosť s odhalením tajomstva tak dlho až….hm…moja trpezlivosť praskla. Aspoň pri Annalise sa nado mnou zľutovala.

Ponurú, temnú atmosféru sa autorke podarilo vytvoriť výborne. Súmrak, búrka, nikde ani noha, len približujúci sa tieň neznámej postavy. Nebezpečenstvo číhajúce v podobe neznámych páchateľov. Boj o život. Všetko super, ale… odhalenie páchateľov bolo síce napínavé a nečakané, bohužiaľ, neposkytlo žiadne uzatvorenie záhade, ktorej úlohou bolo zjednotiť knihu. Vyriešili sme záhadné úmrtia z roku 1907? Áno. Odhalili sme páchateľa, ktorý ubližoval Annalise? Áno. Poznáme ich motívy? Áno. Dávajú zmysel? Áno. Zapadajú do hlavnej záhady? Nie celkom. A nerada to hovorím, ale ani Libby vôbec nezapadá do hlavnej záhady. Jej prepojenie s udalosťami v Gossamer Grove v roku 1907 je jasné, ale súvis jej postavy so zjednocujúcou záhadou? Vôbec žiadny. Škoda.

Mne síce kniha nesadla, ale ak jej chceš dať šancu, môžeš si ju kúpiť na https://www.kumran.sk/krestanske-romany-novely/22559-zuctovanie-pri-gossamerskom-rybniku.html

Tento rok vychádza v slovenčine aj štvrtý román Jaime Jo Wrightovej vo vydavateľstve i527.net – Knihy, kde dobro víťazí ?

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.

Originálny názov: The Reckoning at Gossamer Pond
Autor: Jaime Jo Wright ( https://www.jaimewrightbooks.com )
Počet strán: 328
Vydavateľstvo: i527.net
Rok vydania: 2020
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/51261993-z-tovanie-pri-gossamerskom-rybn-ku
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-358534-zuctovanie-pri-gossamerskom-rybniku-the-reckoning-at-gossamer-pond
Foto: ja:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *