Muž bez mena (Roseanna M. White) (Tiene nad Anglickom #1)

Anotácia knihy Muž bez mena od Roseanna M. White ma zaujala už na prvý pohľad. Dej odohrávajúci sa v napätom období tesne pred prvou svetovou vojnou, kedy sa samotársky spisovateľ s nemeckým menom snaží dokázať svoju lojalitu Británii, zatiaľ čo sa zlodejka, ktorej sa podarilo získať uňho miesto knihovníčky, snaží dokázať presný opak.

Trošku k obsahu

Rosemary Greshamová je najlepšia zlodejka široko ďaleko. Práve preto si ju vyhliadne záhadný pán V na špeciálnu úlohu. Má ukradnúť dokumenty, ktoré majú dokázať, že istí džentlmen je lojálny Nemecku. Je to veľmi nebezpečné podozrenie, lebo Európa stojí na prahu vojny. Rosemary sa táto úloha veľmi nepozdáva, no záhadný pán platí veľmi dobre a ona sa musí postarať o svoju rodinu. Toľko nezarobili ani všetci spolu za celý svoj doterajší život. Pripraví sa na svoju úlohu a vydá sa do Cornwallu vydávajúc sa za knihovníčku.

“ A rovnako nám hovorí viera, že naše modlitby sú šeptom, ktorý prichádza do Božieho ucha, pripájajú sa k modlitbám ostatných veriacich a hromadia sa tam.“

Peter Holstein je tichý, samotársky a roztržitý a ľudí sa stráni kvôli tomu, že má problémy s koktaním. Ako ryba vo vode sa cíti vo svojom dome v Cornwalle, kde má obľúbenú pracovňu a na okolo nádhernú prírodu, do ktorej sa tak rád vydáva na prechádzky. Jeho vášňou je písanie dobrodružných románov, no teraz však jeho myseľ nezamestnávajú príbehy, ale starosti s dokazovaním svojej vernosti britskej korune. Keby tak vedel nájsť potrebné dokumenty. Určite sa nachádzajú v knižnici, no tá sa stala obeťou dvoch generácií Holsteinovcov, ktorí si z nej urobili svoje literárne skladisko. Aj najodvážnejší knihovníci pri pohľade na ňu vzali radšej nohy na plecia. Keď sa pred jeho domom zjaví mladá dáma uchádzajúca sa o pozíciu knihovníčky, je preňho odpoveďou na jeho modlitby. Rosemary však prišla, aby mu ukradla dobré meno, to však netuší, že on jej medzitým stihne ukradnúť srdce.

muž bez mena

Moje pocity a dojmy z knihy

Príbeh Roseanny White Muž bez mena bol pre mňa zahriatím pri srdci a pohladením na duši. Príjemne plynúci dej, pútavá zápletka, výborné postavy a zaujímavé myšlienky som prečítala rýchlejšie, než mi bolo milé. Od prvej strany ma vtiahla do deja a ani som sa nenazdala a obrátila som poslednú stranu.

„Nemôžeme byť iným človekom, než v skutočnosti sme. Vo vnútri. Bez ohľadu na meno a na titul.“

Postavy, ktoré autorka vytvorila som si zamilovala. Roztržitého Petra s hlavou vo vlastnom svete, praktickú Rosemary, ktorú život na ulici naučil mať tvrdé lakte a pohotové odpovede. Aj keď na prvý pohľad toho nemajú veľa spoločného, patria k sebe. Ona má otázky a on jej dáva odpovede. O živote, o viere, o Bohu. Obaja sa počas knihy začínajú meniť zásluhou toho druhého. Otvárať sa, Peter svetu a Rosemary Bohu.

muž bez mena

Myšlienky z knihy vo mne zanechali hlboký dojem, pretože sú veľmi aktuálne aj dnes. Muž bez mena sa totiž dotýka bezdôvodnej nenávisti a predsudkov proti ktorým bojujú postavy láskavosťou, toleranciou a rešpektom. Popisuje odpustenie, silu viery a modlitby a to, že každý deň máme možnosť vybrať si, aký život chceme žiť. Aké je niekedy ťažké vybrať si medzi tým, čo je správne a čo je ľahké. Čo sa očakáva a čo našepkáva srdce.

Vo mne kniha zanechala skutočne hlboký dojem a už sa neviem dočkať ďalšieho dielu, v hlavnej úlohe s Willou. Túto zaujímavú knihu si môžete kúpiť na http://bit.ly/2nnuiSF .

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.

Ďalšie knihy zo série Tiene nad Anglickom:

Originálny názov: A Name Unknown
Autor: Roseanna M. White ( http://www.roseannamwhite.com/ )
Jazyk: slovenčina
Počet strán: 400
Vydavateľstvo: i527.net
Rok vydania: 2019
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/50216706-mu-bez-mena
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-344634-muz-bez-mena-a-name-unknown
Foto: ja 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *