Bezhviezdne more (Erin Morgenstern)

bezhviezdne more

Zvláštny názov, však? Bezhviezdne more. Kde môže byť, keď nad ním nesvietia hviezdy? A ako názov súvisí s chlapcom, ktorý v knihe nájde sám seba v príbehu? Toľko otázok a všetky odpovede sú v knihe. Navyše tá nádherná obálka. Kto môže odolať takejto obálke?

Môže za to kniha

Zachary Ezra Rawlins by najradšej získal magisterský titul z čítania. Nijaké seminárky ani písomky, či analýzy, len čítanie. Inak však študuje na Katedre nových médií videohry. Voľný čas trávi väčšinou v knižnici vyberaním kníh a následne zahrabaný vo svojej izbe, kde si číta. V jeden deň si však z knižnice donesie podivnú knihu. Pri jej čítaní zistí, že kniha opisuje do najmenších detailov udalosť, ktorá sa mu stala v detstve. Dokonca obsahuje viac detailov, než si sám pamätá.

Chlapec na začiatku príbehu nemá odkiaľ vedieť, že sa príbeh začal.

Erin Morgenstern, Bezhviezdne more
bezhviezdne more

Pomaly, pomaličky a zrazu úplne

Erin Morgenstern svojím poetickým snovým štýlom písania vytvára pavučinu príbehov. Veľmi umne ich medzi sebou strieda, vždy ponúkne len kúsok a skočí k ďalšiemu príbehu. Sen a rozprávka sa striedajú s realitou, minulosť a prítomnosť splývajú v jedno, a to všetko na mieste, kde žijú príbehy. Na mieste, ktoré by som chcela objaviť aj ja a, po prečítaní tejto knihy, asi každý milovník kníh. Veď kto by nechcel žiť na mieste, kde je toľko kníh, že sa to nedá spočítať? Toľko výklenkov a zákutí, kde sa dá schovať s knihou? A hlavne také množstvo príbehov a tajomstiev, ktoré treba odhaliť? Dýchať príbehy, byť nimi obklopená, túlať sa nimi bez ohľadu na čas a priestor. Nádherná predstava.

Pre tých, ktorým je smutno za domovom, kde nikdy neboli.

Pre tých, ktorí hľadajú, aj keď nevedia, čo (alebo kde) vlastne hľadajú.

Tí, čo hľadajú, nájdu.

Ich dvere na nich čakajú.

Erin Morgenstern, Bezhviezdne more

Spočiatku som nevedela, čo od románu Bezhviezdne more čakať. Ponárala som sa doň krôčik po krôčiku, vetu za vetou, stranu za stranu. Opatrne som našľapovala. A odrazu som sa zamilovala, ako píše John Green, ako keď zaspávaš – pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne. Cítila som sa ako z rozprávky o Jankovi a Marienke. Zbierala som odrobinky príbehov, ktoré predo mnou Erin rozsýpala, ale na rozdiel od nich som nechcela nájsť cestu von. Ja som sa chcela ponoriť ešte hlbšie. Listovala som príbehmi, vracala sa naspäť, znova si ich čítala a hľadala medzi nimi súvislosti. Niečo, čo mi pred tým ušlo, ale teraz to dáva nový zmysel.

Zvláštne však? Milovať knihu. Keď sa slová na stránke stanú takými cennými, že sa zdajú byť súčasťou tvojej vlastnej histórie, lebo ňou aj sú.

Erin Morgenstern, Bezhviezdne more
bezhviezdne more

Bezhviezdne more a ja

Užívala som si autorkin rozprávačský štýl, spôsob, akým Zuzana Trstenská knihu preložila, jednotlivé zdanlivo nesúvisiace príbehy, zaujímavé postavy. Čítala som z čírej radosti z toho, že čítam. Už dávno som necítila takú úprimnú radosť z knihy. Čistú radosť, z ktorej akoby moje srdce tancovalo. Češi majú výraz „tetelit se blahem“, lepšie sa to vyjadriť nedá. Po niektorých pasážach som len nemo sedela na gauči a nechala prečítané slová znieť mojím vnútrom, rezonovať v mojej mysli. Môj muž sa vtedy na mňa zmätene pozrel a opýtal sa ma, čo sa stalo. Jediné, čo som mu dokázala povedať bolo: „Je skvelá. Táto kniha je proste skvelá“. Veľmi som túžila po tom, aby sa príbeh Bezhviezdneho mora neskončil. Túto recenziu píšem s odstupom času, ale stále cítim to nadšenie. Akú obrovskú moc majú slová. Aký talent má Erin, že jej slová vo mne zanechávajú takéto krásne pocity.

Aj my sme hľadali, hoci sme nevedeli čo. Niečo viac. Niečo, čo by nás udivilo. Miesto, kam by sme patrili. Sme tu, aby sme sa túlali príbehmi iných, hľadali svoje vlastné.

Erin Morgenstern, Bezhviezdne more

Napriek tomu, že je príbeh mystický, záhadný a, bohužiaľ, vymyslený, stále pôsobí natoľko realisticky, akoby sa všetky tie úžasné a neuveriteľné príbehy mohli stať. Popri fantázii je realita stále na dosah ruky, obtiera sa o končeky prstov. Chcela som sa po nej načiahnuť? Myslím, že odpoveď je jasná. Nezáleží na tom, ako príbeh skončí, lebo každý koniec je len novým začiatkom. Dôležitá je cesta a nie jej cieľ. A aj príbeh Bezhviezdneho mora pokračuje ďalej. Niekde mimo stránok čaká na to, kedy niekto začuje jeho šepot a zhmotní ho.

bezhviezdne more

Nie je pre všetkých

Nie všetky príbehy sa prihovárajú všetkým poslucháčom, ale všetci poslucháči môžu niekde, niekedy nájsť príbeh, ktorý ich osloví.

Erin Morgenstern, Bezhviezdne more

Myslím si, že citát vyššie presne vystihuje, kto si knihu zamiluje. Nie je pre každého, ale ak si chceš prečítať príbeh o príbehoch, utkaný zo starostlivo vybraných a napísaných kúskov snov, spomienok a rozprávok, siahni po tomto románe. Je nádherný, snový, magický a rozprávkový, a už len pohľad na obálku knihy v knižnici ťa prenesie do iného sveta.

Originálny názov: The Starless Sea
Autor: Erin Morgenstern (https://erinmorgenstern.com/)
Počet strán: 464
Vydavateľstvo: Lindeni
Preklad: Zuzana Trstenská
Rok vydania: 2020
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/53242434-bezhviezdne-more
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-371837-bezhviezdne-more
Foto: ja:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *