Láska a iné slová (Christina Lauren)

láska a iné slová

Vlastne ani neviem, prečo som siahla práve po románe Láska a iné slová. Oranžová obálka na stole medzi novinkami priam svietila, názov už na prvý pohľad sľuboval romantiku. Mne romantiky nie je nikdy dosť, najmä ak je jednou z hlavných postáv zarytý knihomoľ, nie jeden, ale hneď dvaja.

Vtedy a Teraz

Macy Sorensenová žije prácu pediatričky na detskej chirurgii a má stabilný vzťah so zrelým mužom. Jej život je presne taký, aký ho chce mať. Možno trošku nudný a jednotvárny, no nehrozia v ňom žiadne citové výkyvy. Všetko je skvelé až do momentu, keď náhodou v kaviarni stretne Elliota Petropoulosa, svoju prvú lásku a najlepšieho priateľa z detstva. V tej chvíli sa múr, ktorý okolo seba Macy postavila začína drobiť, či chce alebo nechce. Pred jedenástimi rokmi totiž zmizla a s Elliotom viac neprehovorila, no on chce vedieť prečo. Nájde Macy odvahu povedať mu, čo sa v tú noc stalo? Dokážu nájsť si k sebe cestu, alebo je už príliš neskoro?

Tínedžeri, láska a iné slová

Kniha sa číta ľahko, je rozdelená na krátke kapitoly Vtedy a Teraz, ktoré ma nútili rýchlo obracať strany, aby som zistila, čo sa bude diať ďalej. Román sa radí do žánru New Adult, ale časti Vtedy, ktoré opisujú vzťah Macy a Elliota ako tínedžerov, by som skôr zaradila do Young Adultu. Bavilo ma sledovať, ako sa z kamarátov postupne stáva niečo viac. Zaspomínala som si na prvé lásky a intenzitu, s akou som všetko prežívala. Na zmätok zo všetkých tých pocitov, ale aj odhodlanie dať zo seba tomu druhému všetko bez zábran. A áno, nezabudla som ani na kopec trapasov ?

láska a iné slová

Láska a iné slová sa, okrem prvej lásky, venuje aj téme tragickej straty blízkej osoby. Je o hlbokom žiali, múroch, ktoré si okolo seba staviame, aby sme si ochránili zranené, dochrámané a niekedy aj zlomené srdce. Niektoré pasáže o tom, ako Macy veľmi chýba mama, som čítala so slzami v očiach, miestami som si poplakala z bolesti, ktorá z knihy sálala, na druhú stranu som sa však neubránila ani chápavým úsmevom.

Postavu Elliota som si zamilovala od začiatku, či už ako puberťáka, alebo dospeláka. Jeho posadnutosť slovami je nákazlivá a ja som sa pristihla pri tom, ako si niektoré slová opakujem nahlas a vychutnávam si, ako znejú. Slovenčina je krásny, ľubozvučný jazyk a mám pocit, že som si to doteraz nikdy naplno neuvedomila. Elliotova úprimnosť je roztomilá a odzbrojujúca, odpovede inteligentné a priame. Vďaka tomu som sa tešila na rozhovory, ktoré viedol spolu s Macy. Vždy hovorí pravdu, takže som sa vynikajúco bavila hlavne na nemotorných debatách o sexe a intímnostiach. Puberta je náročnejšia, než sa zdá, ale dvojici autoriek Christine Hobbs a Lauren Billings sa podarilo zachytiť toto obdobie veľmi verne a s akurátnou dávkou humoru.

láska a iné slová

Výborne sa im podarilo zachytiť aj ich priateľstvo a len som ticho závidela ?. Najlepší priatelia, ktorí si rozumejú aj bez slov. Nemám dar takéhoto pozorovacieho talentu, takže som len ticho obdivovala, ako dokázali prečítať myšlienky a pocity toho druhého. Ak čítaš túto recenziu a ovládaš túto, pre mňa superhrdinovskú, schopnosť, budem vďačná za nejakú tú radu ?

Odporúčam pre…

milovníkov a milovníčky romantiky, ktorí chcú vyskúšať kombináciu žánrov New Adult a Young Adult a trošku si zaspomínať na svoje prvé lásky a sklamania. Ak si chcete užiť a vychutnať krásu slov, Láska a iné slová je kniha pre vás.

Aké je vaše obľúbené slovo? Prvé, ktoré vás teraz napadne? Mojím obľúbeným slovom je palindróm ❤

Originálny názov: Love and Other Words
Autor: Christina Lauren (https://christinalaurenbooks.com/)
Počet strán: 344
Vydavateľstvo: Ikar
Preklad: Katarína Kvoriaková
Rok vydania: 2020
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/54120814-l-ska-a-in-slov
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-376484-laska-a-ine-slova-love-and-other-words
Foto: ja:)

Jeden názor na “Láska a iné slová (Christina Lauren)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *