Miliónová faktúra (Jonas Karlsson)

Miliónová faktúra

Miliónová faktúra mi padla do oka počas lúskania Knižnej šifry. Pridala som ju do svojho wishlistu a Martinus bol taký milý, že sledoval vývoj cien tejto knihy. Keď ma upozornil, že cena klesla na 3€, neváhala som ani chvíľu. Prekvapčo! No nekúp to.

Knižka je relatívne krátka. Prečítate ju takpovediac pri káve. Trošku ma prekvapili veľké písmo, lebo sa mi spája skôr s literatúrou pre deti, a krátke kapitoly. Rozpráva o tridstaťdeväťročnom starom mládencovi, ktorí žije sám v prenajatom byte a pracuje na pol úväzku vo videopožičovni. Odrazu mu príde faktúra vo výške 5 700 000 korún. Za čo? Predsa za všetko, čo v živote prežil.

Detaily mu po nekonečne dlhom čakaní na spojenie vysvetlí operátorka Maud, s ktorou sa snaží prísť na to, ako túto obrovskú faktúru nejakým spôsobom znížiť. A skutočne prídu na to, že pri výpočte sa stala chyba. Teraz už má zaplatiť dvakrát toľko, čo pred tým.

Je dosť neobvyklé, že človek s vašimi hodnotami nemá peniaze. Vaša kategória sú zvyčajne ľudia s relatívne vysokými príjmami.

Maud je chápavá, zdvihne telefón aj uprostred noci a pomaly sa začínajú počas rozhovorov zbližovať. Rozpráva jej o svojom živote, detstve, zážitkoch, svojej najväčšej láske. Má pocit, že ho pozná a on by ju rád spoznal aj osobne. Uvidíme, ako to dopadne.

Moje pocity a dojmy z knihy

Hlavnou myšlienkou knihy je, že šťastie je subjektívne a je len na nás, čo nás urobí šťastnými. Jonas Karlsson spracoval myšlienku šťastia v živote naozaj absurdným spôsobom, ale práve táto absurdnosť ma zaujala. Akú hodnotu by malo všetko, čo sme prežili, keby existovala nezávislá inštitúcia a komplexný vzorec na ohodnotenie? Urobia nás materiálne veci a naháňanie sa za nimi šťastnými? Alebo môžeme nájsť šťastie práve v maličkostiach a vo vzťahoch?

Ak si chcete prečítať niečo rýchle, nenáročné a s nevšedne spracovanou myšlienkou, odporúčam Miliónovú faktúru. Pre mňa to bolo ľahšie čítanie ako Kaviareň na konci sveta, ale pekne jedna druhú doplnili. Kaviareň o zmysle života a Miliónová faktúra o vnímaní, čo je šťastie 🙂

Teraz si môžete knihu kúpiť len za 3€ ako súčasť akcie Prekvapčo vydavateľstva Ikar.

Originálny názov: Fakturan
Autor: Jonas Karlsson
Počet strán: 200
Vydavateľstvo: Ikar
Rok vydania: 2015
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/30317081-mili-nov-fakt-ra?ac=1&from_search=true&qid=h6ECShlVDr&rank=1
Foto: ja 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *