Všetkým chalanom, ktorých som milovala (Jenny Han)

všetkým chalanom, ktorých som milovala

Na čítaní milujem práve to, že mi umožňuje cestovať, kam si len zmyslím. Nie len v priestore, ale aj v čase. V prípade young adult románu Všetkým chalanom, ktorých som milovala som sa rozhodla vrátiť do svojich tínedžerských čias. Ako puberťáčka som čítala Harryho Pottera, Pána Prsteňov a čokoľvek, čo som našla v mestskej knižnici. Knihy som dostávala skôr výnimočne a v tej dobe žáner YA asi ani neexistoval. Rozhodla som sa, že dobehnem zameškané a zápletka Všetkým chalanom sa mi veľmi zapáčila.

Všetko začalo listami

Lara Jean sa rozhodla, že sa s neopätovanou láskou vysporiada po svojom. Keď sa do nejakého chlapca zaľúbila, napísala mu list, aby sa s pocitmi vyrovnala. Napísala mu, prečo ho má rada, čo sa jej na ňom páči, ale aj čo jej prekáža. Jednoducho všetko, čo jej srdce túžilo povedať, ale neodvážilo sa to spraviť nahlas. Písať listy nie je nič zvláštne, lenže čo sa stane, ak jedného dňa príde na to, že tieto listy, ktoré si starostlivo schovávala, odrazu zmizli? A oni nie len, že sa stratili, ale evidentne ich niekto poslal a dostali sa k svojim adresátom. Najhoršie na tejto situácii je to, že jedným z adresátov je ich sused Josh, bývalý priateľ Margot, staršej sestry Lary Jean.

všetkým chalanom, ktorých som milovala

Ah, tie prvé lásky

Na túto sériu som sa veľmi tešila a chystala som sa ju prečítať už nejaký čas. Námet je podľa mňa úžasný. Ľúbostné listy, ktoré sa nikdy nemali dostať k adresátom sa k nim…. nuž dostali. To sľubuje veľa zábavy na účet hlavnej hrdinky, trápnych situácií a pomotaných vzťahov. Presne taká aj kniha Všetkým chalanom, ktorých som milovala je – roztomilá, vtipná, ľahká.

Okrem prvých lások a sklamaní je v knihe nádherne popísaná rodina troch sestier a ich ocka, ktorá žije bez mamky, ktorá nečakane zomrela. V niektorých chvíľach mi až bolo ľúto, že nemám staršiu sestru ako Margot, ktorá by sa starala o všetkých a dozerala, aby nikomu nič nechýbalo, alebo mladšiu sestru Kitty s jej trefnými poznámkami a nepriestrelnou argumentáciou, ktorá ma rozosmievala:) Ak by však môj brat bol ako Kitty, asi by ma smiech rýchlo prešiel, a skôr by som mala chuť si trhať vlasy? Rodinu utužila smrť, ale vďaka tomu sú si blízki a dýcha to z dialógov sestier, dohadovania sa, čo bude na večeru a kto pôjde na nákup. Skrátka jednoduché rodinné radosti a starosti.

Bola som však veľmi prekvapená zápletkami, ktoré Jenny Han vytvorila pre hlavné postavy. Na to, že kniha patrí do žánru young adult sa postavy musia popasovať s náročnými situáciami. Jednou z nich je aj kyberšikana a až do prečítania knihy som si neuvedomila, aké jednoduché je niekoho šikanovať online a aké nedozierne následky to môže mať.

Lepšie neskoro ako nikdy

Ľutujem, že Jenny Han túto knihu nenapísala v období, keď aj mňa trápili prvé lásky. Postava Lary Jean je pre mňa veľmi inšpiratívna, pretože aj keď nikdy s nikým nechodila, keď si nájde prvého frajera, nestratí hlavu a nenechá sa tým strhnúť. Ja by som sa nechala, obzvlášť, ak by som chodila s najkrajších chalanom na škole. V puberte som potrebovala takúto knižnú kamošku, ktorá by mi ukázala, že zaľúbiť sa neznamená stratiť samu seba. Pripomenula by mi, že ja som stále ja a nemám sa meniť či prispôsobovať chalanovi len preto, aby som sa mu páčila. Dodala by mi potrebné sebavedomie, úctu k sebe samej a pocit dôstojnosti v období, keď som sa o týchto veciach nevedela rozprávať s rodičmi a kamošky mi ešte nemali veľmi ako poradiť. Myslím, že s Larou Jean vo svojej knižnici by som si niekoľkokrát ušetrila zlomené srdce.

Kniha vs. film

Po prečítaní knihy som si hneď pozrela aj film, aby som si ich vedela porovnať. Rovno môžem povedať, že mne sa film po knihe vonkoncom nepáčil. Chcela som mu dať šancu, zaujímalo ma, aké je obsadenie a ako spracovali hlavnú romantickú zápletku. Som nesmierne sklamaná, lebo presne tie momenty, ktoré mne utkveli v pamäti a ktoré sa mi v knihe najviac páčili, sa do filmu nedostali. Celý film potom vyznel omnoho jednoduchšie a povrchnejšie, než samotná kniha, čo je veľká škoda.

Nie všetkým chalanom, ale všetkým babám

Myslím si, že táto kniha je ideálna pre dievčatá, ktoré začínajú vnímať chalanov viac ako len otravných spolužiakov a už prežívajú prvé lásky. S Larou Jean môžu prežiť jej prvé zaľúbenia, prvý vzťah a aj prvé sklamania. Možno im to pomôže zorientovať sa vo vlastných pocitoch a trošku im porozumieť.

Ak chcete vedieť, ako príbeh Lary Jean a Petra pokračuje, prečítajte si P.S. Stále ťa milujem.

Originálny názov: To All the Boys I’ve Loved Before
Autor: Jenny Han (https://www.jennyhan.com)
Počet strán: 312
Vydavateľstvo: CooBoo
Rok vydania: 2017
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/35445693-v-etk-m-chalanom-ktor-ch-som-milovala
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-204688-vsetkym-chalanom-ktorych-som-milovala-to-all-the-boys-ive-loved-before
Foto: ja:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *