The Viscount Who Loved Me (Julia Quinn) (Bridgertons#2)

vikomt, ktorý ma miloval

Netflixový seriál Bridgerton mi sadol ako uliaty. Nemohla som odolať romantike zasadenej do 19. storočia s fešným hlavným hrdinom a vekovým odporúčaním 16+ (vieme prečo ?). Milo ma prekvapilo, že je natočený podľa knihy, ktorá je súčasťou celej série. Keďže prvá séria seriálu je natočená podľa prvej knihy, usúdila som, že si radšej prečítam druhú knihu, o najstaršom bratovi z klanu Bridgertonovcov – Anthonym, ktorý je The Viscount Who Loved Me (Vikomt, ktorý ma miloval) ❤

Vikomt, ktorý ma miloval…alebo aj nie

Lord Anthony Briderton sa rozhodol, že je čas oženiť sa. Má na to predsa už svoj vek, takže je čas zanechať zhýralý život slobodného mládenca. A ktorá z krásnych dám by bola vhodnejšou voľbou ako slečna Edwina Sheffieldová, diamant aktuálnej spoločenskej sezóny? Prekážku by mohla predstavovať jej staršia sestra Kate. Edwina sa totiž vyjadrila, že sa vydá len s Katiným požehnaním. Jediné, čo Anthony potrebuje, je získať si priazeň Kate, aby odobrila jeho dvorenie jej mladšej sestre. To by nemal byť žiadny problém. Až kým nezistí, že Kate zhýralým, aj keď veľmi šarmantným, vikomtom opovrhuje.

vikomt, ktorý ma miloval

Výborné slovné prestrelky

Priznávam, že historické romance skutočne môžem, zvlášť, ak sú pútavo napísané a aspoň trošku verne opisujú historické obdobie, v ktorom sa odohrávajú. Kniha Vikomt, ktorý ma miloval toto spĺňa do bodky. Zápletka o dvoch ľuďoch, ktorí si na prvý pohľad nepadli do nôty, a ani na ten druhý, nie je ničím novým. Ponúka však priestor na množstvo vtipných dialógov. Tých je na začiatku knihy neúrekom a ja som si ich užívala. Kedysi bolo umenie konverzácie súčasťou vzdelania dámy, rovnako ako vedenie domácnosti, etiketa, či hra na hudobný nástroj. Až pri tejto knihe som si však uvedomila, že je to skutočne umenie. Slovné prestrelky Anthonyho a Kate sú vtipné, bystré, pohotové, plné nenápadných narážok a skrytých urážok. Všetko však na pohľad zdvorilé. To podstatné leží nie len medzi riadkami povedaného, ale aj v pohľade, pohybe, alebo mlčaní. Julia Quinn si v tomto ohľade dala skutočne záležať.

Nebudem klamať, dej knihy je predvídateľný od začiatku do konca. Príjemne však prekvapí spracovanie, ktoré by mohlo pôsobiť ako klišé, avšak nie je to tak. Autorka síce nepriniesla nič nové, ale podarilo sa jej vytvoriť sympatické postavy, ktoré veľmi rýchlo prirastú k srdcu. Kate s nabrúseným jazykom, ktorý sa nebojí použiť, súrodenci Bridgertonovci, ktorí si nenechajú ujsť príležitosť si jeden z druhého vystreliť, alebo sa navzájom napáliť, nežná a inteligentná Edwina. To všetko zasadené do prostredia londýnskej smotánky a bálov, o akých môžem len snívať.

Zostáva mi len dúfať, že autorka využije svoj dôvtip a um, podobne ako Lady Whistledownová vo svojich pamfletoch o londýnskej smotánke, a do ďalších kníh o zvyšných súrodencoch Bridgertonovcoch prinesie závan čerstvého vetra v podobe odlišnej zápletky než bola v predošlých dvoch knihách. Už som mala možnosť sledovať príbeh, v ktorom bolo zápletkou nútené manželstvo. A to rovno dvakrát. Pevne verím, že si autorka pripravila niečo nové.

Knihy zo série Bridgerton:

  • Duke and I – Vojvoda a ja (#1)
  • An Offer From A Gentleman – Nevhodný návrh (#3)
  • Romancing Mister Bridgerton – Romantický pán Bridgerton (#4)
  • To Sir Phillip, With Love – S láskou, Eloise – nevyšlo v SJ? (#5)
  • When He Was Wicked – Spaľujúca vášeň (#6)
  • It’s in His Kiss – Poznáš to z polibků – ani toto v SJ ani nevyšlo? (#7)
  • On the way to the wedding – Na ceste k sobášu (#8)

Originálny názov: The Viscount Who Loved Me
Autor: Julia Quinn (https://juliaquinn.com/)
Počet strán: 354
Rok vydania: 2006
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/861326.The_Viscount_Who_Loved_Me
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-135793-the-viscount-who-loved-me
Foto: ja:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *