Obsidián (Jennifer L. Armentrout) (séria Lux #1)

obsidián

K sérii Lux ma to ťahalo už nejakú dobu a keď som náhodou zistila, že sa začína knižná štafeta s knihou Obsidián, vedela som, že to chcem vyskúšať. Okrem toho, že kniha je niečo medzi sci-fi a fantasy a vystupujú v nej mimozemšťania som nevedela absolútne nič. To môže byť zradný začiatok.

Obsidián v štafete

Vraví sa, že knihy spájajú ľudí. Nikdy som sa nad tým poriadne nezamyslela. Pri tom som práve vďaka knihám spoznala úžasných kolegov v Martinuse a kopu skvelých bookstagramerov na IG. Zúčastniť sa knižnej štafety bol však pre mňa úplne nový zážitok. Netušila som, ako takéto štafety fungujú, ale keď som otvorila Obsidián celý olepíkovaný a okomentovaný, vedela som, že sa do tejto štafety zamilujem. Prispeli k tomu skvelé dievčatá, ktoré čítali knihu predo mnou, ale aj samotná kniha. Len som musela prekonať prvotný šok z toho, že idem písať do knihy.

Obsidián som si zamilovala a Obsidián s komentármi predchádzajúcich čitateliek ešte viac. Je úžasné čítať text a spolu s ním mať možnosť nazrieť do mysle toho, kto čítal knihu predo mnou. Vtipné situácie boli ešte vtipnejšie vďaka komentárom, citoslovciam či obrázkom od dievčat. Mala som pocit, že prežívali príbeh spolu so mnou a ja s nimi. Spolu sme sa smiali, neveriacky krútili hlavami, chceli jednu streliť Deamonovi a tŕpli, ako to celé nakoniec dopadne.

obsidián

Dej, ktorý ma nepustil do šiestej ráno

Veľké plus u mňa autorka získala hneď na začiatku knihy, lebo na nič nečakala a dej sa rozbehol prakticky okamžite. Zadná obálka hovorí, že sa Katy presťahovala do Západnej Virgínie a zoznámila sa s neznesiteľným, ale neskutočne sexi susedom, a to všetko hneď na prvých stranách knihy. Zostalo tak veľmi veľa priestoru na vzájomnú nevraživosť, podpichovanie, doťahovanie a, samozrejme, iskrenie, lebo však ide svojím spôsobom o romancu, nie?

Príbeh si ma získal dobre vystupňovaným napätím, dynamikou, množstvom zvratov a dobre vybudovaným napätím medzi Katy a Deamonom. Ani na chvíľu som sa nenudila, dej plynul hladko a neustále ma nabádal, aby som čítala ďalej, lebo aj keď bol chvíľku pokoj, jednoznačne bolo niečo cítiť vo vzduchu. Párkrát sa autorke podarilo zaskočiť ma úplne nepripravenú a ja som len kukala ako puk. A aj ostatné dievčatá, súdiac podľa komentárov predošlých štafetárok.

Mimozemšťania v podaní Jennifer Armentrout majú veľmi ďaleko od malých zelených mužíkov. Ich schopnosti sú pestré, ale majú svoje obmedzenia, čo sa mi veľmi páči. Síce popri nich vyzerá Superman ako amatér, stále som však nemala pocit, že by to autorka prehnala. Bonusom je fakt, že sa do istej miery podobajú ľuďom, čo mi bolo veľmi sympatické a pomohlo mi to sa s nimi zžiť a obľúbiť si ich. Zase nie úplne všetkých.

Ak by som kvalitu knihy mala určiť podľa toho, do koľkej ráno som ju nevedela pustiť z ruky, Obsidián by bol najlepšiu knihou tohto roka 😀 Najlepšou knihou roka 2020 je pre mňa jednoznačne a bez debaty Bezhviezdne more, ale to som nečítala do šiestej ráno 😀 O polnoci som si vravela, že ešte kúsok prečítam, o jednej ráno som stále mala pocit, že už len chvíľku a pôjdem spať. Nakoniec som vonku začula chodiť autobusy a vedela som, že som sa nechala uniesť. U nás nočné autobusy nejazdia, takže to museli byť tie ranné 😀

obsidián

Podoba čisto náhodná

Zamilovala som si autorkine narážky na pop-kultúru. Keď som natrafila na zmienku o Mužoch v čiernom, musela som sa usmiať. Presne to isté by som si pomyslela aj ja, keby som zbadala chlapa v čiernom obleku a s tmavými slnečnými okuliarmi. A prirovnanie k Aquamanovi? Ďalší výbuch smiechu. Oh, a otázka, či sa vo svojej pôvodnej podobe trblietajú? To nemôžem nazvať inak ako „PURE GOLD“. Ospravedlňujem sa za výraz v angličtine 🙂 ale tieto drobné narážky sú môjmu srdcu také blízke, že čítať ich v knihe bolo pre mňa potešením. Katy mi prirástla k srdcu nie len vďaka týmto narážkam, ale získala si ma jej neuveriteľne silná osobnosť, odvaha a papuľnatý prejav. Spomenula som už, že miluje knihy a má blog o knihách? Nie? Tak to už viete. Podoba so mnou čisto náhodná 😀 a nie len so mnou 😉

Veľmi by som chcela vyzdvihnúť slovenský preklad knihy. Prekladateľka výborne zakomponovala do dialógov slang, čo zodpovedalo veku hlavných postáv, však majú 17. Nebolo ho však príliš, aby to pôsobilo rušivo alebo nezrozumiteľne. Katy si tiež nedáva servítku pred ústa, keď ju niekto vytočí a nebojí sa použiť aj nadávky, ale opäť, pani prekladateľka pracovala s urážkami a tvrdšími slovami s citom, takže som nemala pocit, že text je vulgárny. Jazyk len zdôraznil fakt, že je Katy fakt nas*atá.

Prekvapenia na záver

Priznávam, že ma záver knihy veľmi prekvapil, lebo som už považovala za hotovú vec, že sa v Obsidiáne uzavrú ponačínané veci. Nestalo sa tak, takže kniha v podstate skončila cliffhangerom, ktorý ma neskutočne navnadil na pokračovanie v podobe Opálu. Čo je ešte lepšie, lebo sa mám na čo tešiť 🙂 Náplasťou na moje rozorvané srdce bolo aspoň pár bonusových kapitol na konci knihy, ktoré ponúkajú Deamonov pohľad na niektoré udalosti. Veľká preveľká škoda, že tých kapitol nie je viac, lebo by som chcela poznať Deamonov pohľad na viac vecí. Vôbec by som nebola proti, keby sa v ďalších knihách striedalo rozprávanie Katy aj Deamona. Však už pri jeho prvej kapitole som sa smiala na celé kolo 😀

Po Deamonových kapitolách je v závere knihy Obsidián aj pár kapitol z nasledujúcej knihy Opál. Neodhodlala som sa prečítať si ich, lebo už aj tak sa Opálu neviem dočkať a keby som si prečítala čo len jednu kapitolu, asi by som to nevydržala a pri najbližšej zmene v kníhkupku by som domov odchádzala rovno so štyrmi novými knihami 😀

Séria Lux

  • Obsidián
  • Opál
  • Ónyx
  • Origin
  • Opposition
  • Oblivion

Originálny názov: Obsidian
Autor: Jennifer L. Armentrout (https://jenniferlarmentrout.com/)
Počet strán: 360
Vydavateľstvo: Zelený kocúr
Preklad: Terézia Michalková
Rok vydania: 2019
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/44590453-obsidi-n
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-250374-obsidian-obsidian
Foto: ja:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *