Obhliadka bytu (Fredrik Backman)

Obhliadka bytu je prvou knihou, ktorú som od Fredrika Backmana čítala. Vybrala som si ju preto, lebo som dostala chuť zasmiať sa na niečom vtipnom. Tento švédsky autor sa do povedomia dostal v roku 2012 svojou knihou Muž menom Ove. U nás v kníhkupectve nás s ním zoznámila jedna kolegyňa, ktorá ho má veľmi rada a my túto jej lásku zdieľame už tiež.

Niečo málo o knihe

Lupič ujde z banky, prebehne cez cestu, rýchlo skočí do obytnej budovy a upaľuje hore schodmi. Toto je prekvapujúco jeho až druhé najhoršie rozhodnutie, ktoré dnes urobil. A nie je zďaleka posledné. Na najvyššom poschodí uvidí otvorené dvere do bytu a vrazí dnu. Zostane prekvapený, lebo sa ocitne na obhliadke bytu. V kukle a so zbraňou v ruke. To vyzerá na rukojemnícku drámu, či nie?

Každý niekoho ľúbi, to značí, že každý z nás aspoň raz prebdel noc v čírom zúfalstve, keď sa usiloval pochopiť, ako zostať človekom. To nás z času na čas donúti vykonať čosi, čo sa nám dodatočne vidí nepochopiteľné, hoci v danej chvíli sa to javilo ako jediné východisko.

Môže si povedať, že tento deň už fakt nemôže byť horší, lebo ešte nevie, že toto nie sú obyčajní rukojemníci. Toto sú najhorší rukojemníci na svete. Dovoľ mi ich trošku predstaviť. Začnem premotivovanou realitnou maklérkou, ďalej tu máme milú starú dámu pohybujúcu sa ako duch, veľmi nepríjemnú milionárku milujúcu metalovú hudbu, frfloša s manželkou, ktorí sú odborníci na prehliadky bytov a ich nepísané pravidlá, ženu vo vysokom štádiu tehotenstva, jej manželku, ktorá od nervozity zje čokoľvek, čo vidí. Och, skoro som zabudla na chlapa v spodkoch. Po prepustení rukojemníkov polícia vtrhne dnu, no byt nájde prázdny. Kde je teda lupič?

obhliadka bytu

Môj názor

Dej sa odvíja ako pri klasickej detektívke, kde sa policajti snažia vypočúvaním svedkov a dôkladnou prehliadkou miesta činu odhaliť, čo sa v byte stalo. Popri zaujímavých zvratoch a prekvapeniach v prípade, je toho ale v knihe oveľa oveľa viac. Je o živote, o ľuďoch, o moste a o chybách, ktorých sa dopúšťame. Pretože všetci robíme, čo môžeme, aby sme svoj život zvládali najlepšie ako vieme, ale niekedy aj tak urobíme zlé rozhodnutie. Zaslúžime si vtedy druhú šancu?

Obhliadku bytu som kupovala s presvedčením, že sa idem zasmiať. Začula som niečo o humore na spôsob Lasicu a Satinského. Mám rada Lasicu a Satinského. Knižka však zabrnkala na vážnu strunku a to sa mi páčilo viac. Backman píše o živote spôsobom, že som si v duchu hovorila „presne takto sa cítim, toto sa mi stáva!“ a bolo také krásne si o tom prečítať v knihe a uvedomiť si, že sme v tom všetci spolu. Žijeme život a nikto z nás nemá manuál, neexistuje žiadny zaručený návod, ako ho prežiť správne.

Kniha je vraj zrkadlom nás samých, takže sa mi zo začiatku až taká vtipná nezdala. Keď som však prestala ľutovať chudákov policajtov počas absurdných výsluchov, dobre som sa pobavila. Áno, súcitila som s policajtmi, máme v rodine túto diagnózu, takže nemôžem inak 🙂

Určite si Obhliadku bytu prečítaj ak…

…máš rada/rád vtipno-vážne knižky, ktoré sú zároveň smutno-krásne
…obľubuješ absurdný humor a konverzácie pri ktorých čítaní sa budeš pýtať „ako sme sa vôbec k tomuto dostali????“ 😀
…sa ti páčia knižky o živote a ľudských príbehoch
…chceš vedieť, prečo je dôležitý most

špekulanti

Originálny názov: Folk medangest
Autor: Fredrik Backman ( http://fredrikbackmanbooks.com/ )
Jazyk: slovenčina
Počet strán: 336
Vydavateľstvo: Ikar
Preklad: Mária Bratová
Rok vydania: 2020
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/52157624-obhliadka-bytu
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-363813-obhliadka-bytu
Foto: ja 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *