Normálni ľudia (Sally Rooney)

normálni ľudia

Normálni ľudia sú druhým románom mladej írskej autorky Sally Rooney, ktorý získal vo svete množstvo literárnych ocenení. Je víťazom Costa Novel Award za najlepší román roku 2018 a bol tiež nominovaný na cenu Man Booker za rok 2018. Recenzie naň boli fantastické, tak som sa rozhodla mu dať šancu a prečítať si ho tiež, aj keď ma zvyčajne hype okolo kníh skôr odrádza.

Niečo málo o knihe

Marianne a Conelle pochádzajú každý z iného sveta, ona je bohatá čudáčka, on je chudobný obľúbenec. Na strednej škole však napriek tomu medzi nimi vznikne vzťah, ktorý prekvapí ich samých. Ako rýchlo začal, tak rýchlo aj skončil a najbližšie sa stretnú až na vysokej škole. Tu si odrazu úlohy vymenia a Marianne je populárna a Conelle čudák. Vo svojom priateľstve však pokračujú tam, kde skončili, akoby tie mesiace, čo sa nevideli, neznamenali vôbec nič.

Opisuje ju v dlhých plynúcich odsekoch s priveľkým množstvom vedľajších viet, predelených udychčanými bodkočiarkami, akoby chcel vyskladať jej presnú kópiu v tlači a tým ju uchovať pre budúce skúmanie. Potom otočí stranu v zošite, aby sa nemusel pozerať na to, čo už napísal. 

str. 31

Ich vzťah je jednoduchý a pri tom komplikovaný. Plný nevypovedaného, náznakov, nedorozumení. Stretávajú sa a míňajú. Vedia, že sa ľúbia, no stretávajú sa aj s inými. Nech sa však v ich živote deje čokoľvek, sú si navzájom oporou, pomáhajú si, bojujú spolu so strachmi a démonmi. Odhaľujú pred sebou svoje najhlbšie pocity a myšlienky. Vzdialenosť ani čas v ich vzťahu nehrajú vôbec žiadnu rolu.

normálni ľudia

Môj názor

Chvíľku mi trvalo, kým som sa do knihy začítala, pretože nemá vyznačenú priamu reč. Keď sa však nad tým zamyslím, dáva mi to zmysel. Text plynie bez prerušení, ako plynie príbeh a život. Chvíľami som rýchlo otáčala strany a nevedela sa príbehu nabažiť. Akoby mi autorka čítala myšlienky a preniesla moje spomienky do knihy. Chvíľami som príbeh pretrpela, aby som sa v deji posunula ďalej. Oželela by som detailné opisy odpratávania večere zo stola či prípravy čaju.

Táto kniha popisuje úplne obyčajných ľudí a ich vzťah. Hádam, že takéto schádzanie a rozchádzanie zažilo veľmi veľa z nás. Spôsob, akým je tento vzťah a samotné postavy opísané, je to, čo ho robí výnimočným. Sally Rooney ho popisuje do najmenších detailov, vrátane každej myšlienky, pocitu, bez ohľadu na to, aké temné, nepríjemné či zvrátené tie pocity a myšlienky sú. Bez príkras. Bez pozlátka. Úprimne. Miestami surovo. Vyvolalo to vo mne pocit, akoby som nie len prežívala všetko s nimi, ale BOLA nimi.

Román Normálni ľudia som prečítala pred dvomi týždňami. Chvíľu mi trvalo, kým som si utriedila myšlienky. Lebo Marianne a Conella neviem dostať z hlavy. Nútia ma premýšľať nad tým, čo prežili, aj čo som prežila ja. Na záver by som len dodala, že to nebola celkom moja šálka kávy, ale som veľmi rada, že som si Normálnych ľudí prečítala. Autorka má môj úprimný obdiv, lebo mám pocit, že ponoriť sa takto hlboko do literárnych postáv vo vás zanechá stopu.

Normálnych ľudí odporúčam ak…

…vyhľadávaš knihy s hlbokou psychikou postáv
…obľubuješ príbehy z obyčajného života
…rád/rada sleduješ, ako sa vzťahy vyvíjajú v čase
…chceš, aby ťa kniha donútila premýšľať
…chceš prežiť silné emócie

Originálny názov:  Normal People
Autor: Sally Rooney
Jazyk: slovenčina
Počet strán: 248
Vydavateľstvo: Lindeni
Preklad: Kristína Hečková
Rok vydania: 2020
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/50571356-norm-lni-udia
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-364737-normalni-ludia
Foto: ja ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *