Téma autizmu a porúch autistického spektra, medzi ktoré patrí aj Aspergerov syndróm, sa dostáva v posledných rokoch čoraz viac do popredia. Aj mňa táto téma veľmi zaujíma, najmä od kedy som videla film o Temple Grandinovej. Po prečítaní anotácie ku autobiografii Narodený v modrú stredu som vedela, že si ju musím prečítať. Daniel Tammet je totiž vskutku fascinujúci človek.
O obsahu
Kniha sleduje životný príbeh savanta Daniela Tammeta, ktorému diagnostikovali poruchu autistického spektra nazývanú Aspergerov syndróm. Okrem Aspergerovho syndrómu diagnostikovali Danielovi v detstve epilepsiu, tiež má savantský syndróm a pri vnímaní sa uňho prejavuje synestézia. Vo svojej autobiografii približuje čitateľovi svoj život od útleho detstva až do roku 2006. Rozpráva o svojich zážitkoch, o pocitoch, ktoré v ňom rôzne situácie vyvolávali, problémoch, s ktorými bojoval. Kniha je veľmi pôsobivým pohľadom na premýšľanie, vnútorné prežívanie a život človeka trpiaceho autizmom a na jeho unikátny vnútorný svet.
Vždy som sa náramne potešil, keď som zvládol nejakú novú zručnosť, napríklad udržať očný kontakt, pretože to bolo niečo, na čom som musel veľmi tvrdo pracovať, a pocit osobného úspechu bol neuveriteľne silný.
Narodený v modrú stredu, Daniel Tammet
Moje pocity z Danielovho príbehu
Životopis Narodený v modrú stredu je písaná chronologicky a vecne. Myslím, že to presne odráža Danielovu organizovanú povahu a potrebu mať vo veciach poriadok. Niektoré pasáže som prelúskala ťažšie, lebo vecné vymenovávanie udalostí, pocitov a myšlienok pôsobilo trochu neosobne. Týkalo sa to najmä úvodu knihy, pretože udalosti z Danielovho útleho detstva si sám nepamätá a reprodukuje spomienky svojich rodičov. Bola som však fascinovaná pasážami, kde sa začínajú jeho spomienky zo škôlky a ako vtedy vnímal svoje okolie. Čím je Daniel starší, tým je pestrejší aj jeho vnútorný svet a kniha pre mňa naberá na intenzite. Nevedela som sa nabažiť opisov, ako vníma čísla a slová, ako sa učí, ako vidí svoje okolie. Od nástupu na strednú školu je veľmi zaujímavé čítať o jeho osobnom živote, ako sa učí vysporiadať sa so svojimi pocitmi a aké to je pre človeka s poruchou autistického spektra zvládať sociálne interakcie.
Konečne som pochopil, že priateľstvo je citlivý pozvoľný proces, ktorý sa nedá vynútiť a nesmie sa ani urýchliť, ale treba mu nechať prirodzený voľný priebeh. Predstavoval som si ho ako motýľa, prekrásneho, no i krehkého, ktorý sa dokonale vznáša vo vzduchu, no keby sme sa ho pokúsili chytiť, zničili by sme ho.
Narodený v modrú stredu, Daniel Tammet
Podľa štýlu písania je zrejmé, keď Daniel píše o niečom, čo má rád. Miluje čísla a pri čítaní pasáží o prvočíslach alebo o pí som sa podvedome usmievala, ako krásne opisoval niečo pre mňa také bežné. Ani som si krásu čísel neuvedomila alebo som na ňu skôr zabudla. Pripomenul mi, ako veľmi mám rada matematiku a aká je nádherná.
Nadšené pocity
Daniel je veľmi výnimočný. Na začiatok už len tým, že napriek Aspergerovi a savantskému syndrómu je úplne samostatný, sebestačný, žije svoj vlastný život a dokonca dokáže svoje myšlienky, pocity a to, akým spôsobom premýšľa a ako sa uňho prejavuje synestézia, vysvetliť okoliu. Danielovo rozprávanie je také plynulé a názorné, že som mala problém uveriť, že nie každý má také šťastie ako on a môže sa slobodne a bez ťažkostí vyjadrovať. Danielovu výnimočnosť som preto pochopila až po pozretí si dokumentu Brainman, kde som na vlastné oči videla, že jeho schopnosti sú neuveriteľné. A nie len čo sa týka matematických schopností, kalendárnych prepočtov a učenia sa cudzích jazykov.
Po dočítaní životopisu mi napadali len superlatívy „úžasný, jedinečný, fascinujúci, unikátny, neskutočný“. Bola som nadšená, že niekto takýto jedinečný sa dokázal podeliť s čitateľmi o svoj život, pocity, problémy a pohľad na svet. Mať možnosť aspoň na chvíľu vidieť svet jeho očami mi poskytlo úplne nový uhol pohľadu na svet okolo mňa. Donútil ma zamyslieť sa nad situáciami, ktoré považujem za bežné, a dívať sa na ne Danielovými očami. Je ťažké uveriť, že ľudí s podobnou diagnózou označujú ako postihnutých či hendikepovaných. Ich život nie je ľahký, ale zároveň je taký pestrý a fascinujúci, že sa o tom mne môže iba snívať. Som veľmi vďačná vydavateľstvu Absynt, že mi umožnilo aspoň na chvíľu nahliadnuť do sveta tohto neskutočného muža.
Dokument Brainman
Okamžite po dočítaní knihy som si pozrela dokument Brainman, aby som mala možnosť vidieť na vlastné oči nie len Daniela, ale aj dokument, ktorého natáčanie popisuje v knihe. Síce sa mi spracovanie samotného dokumentu až tak nepáčilo, ocenila som jeho obsahovú a informačnú stránku. Vidieť pasáže z knihy podané z iného uhla pohľadu a iných savantov, ktorých dokumentaristi do projektu zahrnuli, mi pomohli lepšie pochopiť Danielovu výnimočnosť a jedinečnosť. Nevedieť, že Daniel trpí Aspergerovým syndrómom, nikdy by som to podľa tohto dokumentu nevedela povedať.
Určite odporúčam ak…
… sa zaujímaš o životopisy výnimočných ľudí
… ťa zaujíma téma autizmu, Aspergerovho syndrómu alebo synestézie
… chceš získať iný pohľad na svet a bežný život
Originálny názov: Born on a Blue Day
Autor: Daniel Temmet (http://www.danieltammet.net/)
Počet strán: 232
Vydavateľstvo: Absynt
Preklad: Alexandra Strelková
Rok vydania: 2020
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/52782729-naroden-v-modr-stredu
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-367633-narodeny-v-modru-stredu-born-on-a-blue-day
Foto: ja:)