Mechanický anjel (Cassandra Clare) (Pekelné stroje #1)

mechanický anjel

Po knihe Mechanický anjel som už nejaký čas pokukovala. Veľmi mi ju odporúčala kolegyňa a poradila mi, že ak chcem čítať knihy od Cassandry Clare chronologicky, mám začať práve trilógiou Pekelné stroje. Moja TBR kopa je síce veľká, ale nejako ma to ťahalo k fantasy. Ako lepšie uniknúť z reálneho sveta, zvlášť v čase korony, než ponoriť sa do sveta Tieňolovcov a démonov vo viktoriánskom Anglicku?

Trošku k obsahu

Stojac na palube parníka si Tessa Greyová cez husté mrholenie premeriava prístav v Southamptone. Pokúša sa zahliadnuť brata Nathaniela, za ktorým pricestovala z New Yorku, ale mrholenie je príliš husté. Svoj život v Amerike nechala po smrti svojej tety za sebou a teší sa na to, že bude môcť konečne byť so svojím bratom. Len dúfa, že je Londýn taký krásny, ako ho popisoval Nate v listoch a nebude taký ponurý s príšerným počasím, aké zažíva práve teraz. Tessa ešte netuší, že najbližších niekoľko týždňov neuvidí ani brata a už vôbec nie Londýn.

Hrôzy, týranie, tajomný Magister, otázky o vlastnom pôvode, Londýn plný upírov, bosorákov a démonov. S tým všetkým sa Tessa musí vysporiadať. Našťastie nájde útočisko u Tieňolovcov, ktorí sa jej rozhodnú pomôcť, ak pomôže aj ona im. Aká je Tessina úloha v tomto zmätku? Prečo ju uniesli? Kto je Magister? A kam zmizol jej brat Nate? Odpovede nájdeš v Mechanickom anjelovi.

mechanický anjel

Moje pocity po prečítaní knihy

Svet Tieňolovcov sa mi dostal pod kožu. Viktoriánske Anglicko je správne miesto, kde si viem predstaviť upírov, vlkolakov, démonov a bosorákov, ako si svorne nažívajú alebo si idú po krku. Do toho Tieňolovci, ktorí sa snažia ochrániť Podsveťanov od démonov. Celý Tieňosvet má svoje zákonitosti, históriu, dokonca Dohody, ktoré upravujú spolunažívanie všetkých Podsveťanov, a nadpozemskú políciu, ktorá na to všetko dohliada, v podobe Tieňolovcov. Výborný nápad a za mňa skvelé prevedenie. Síce som zo začiatku tápala v terminológii, ale časom som sa z toho vymotala a potom sa už príbeh čítal ako po masle.

Veľmi sa mi páčil úvod každej kapitoly. Kapitola vždy začína úryvkom z nejakého literárneho diela, či už poézie alebo prózy. Naznačuje jej obsah krásnym umeleckým spôsobom. Poézii veľmi nerozumiem, ale tieto úryvky som čítala s nadšením a premýšľala nad ich významom. Výborné boli tiež rozhovory Willa a Tessy o literatúre, knihách a ich obľúbených príbehoch. Odrazu som dostala chuť prečítať si literárnu klasiku.

Knihe nechýba ani romantika a to hneď v podobe ľúbostného trojuholníka. Verím, že sa väčšina čitateliek rozdelila buď do tímu Willa, alebo do tímu Jema. Ja som sa nevedela a nechcela rozhodnúť. Will je protivný, uštipačný a náladový, ale celý čas som mala pocit, že niečo tají. Jem je zase jemný, láskavý, trpezlivý a pokojný. Lenže ho trápi tá záhadná choroba. Bez ohľadu na tajomstvá ich oboch, som si ich veľmi obľúbila. Nie len každého zvlášť, ale aj keď boli spolu. Ich parabataiské puto z nich robí niečo viac, než len najlepších priateľov.

Po prečítaní prvého dielu Pekelných strojov som sa rovno vrhla na druhý. Bola som nesmierne rada, že už vyšla celá séria, lebo som si nevedela predstaviť, že by som musela čakať na vydanie pokračovania.

Ďalšie knihy zo série:

Originálny názov:  Clockwork angel
Slovenský názov: Mechanický anjel
Autor: Cassandra Clare (https://www.cassandraclare.com/)
Jazyk: slovenčina
Formát: e-kniha
Počet strán: 400
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania: 2013
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/16007742-mechanick-princezn
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-110029-mechanicky-anjel-clockwork-angel
Foto: ja ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *