Mechanická princezná (Cassandra Clare) (Pekelné stroje #3)

mechanická princezná

Mechanická princezná je finálová časť série Pekelné stroje, ktorú som zhltla za dva dni, čítala som do tretej rána a ani po dvoch týždňoch od prečítania na ňu neviem prestať myslieť. Prečo? Čítaj ďalej ?

Niečo k obsahu

Konečná bitka Tieňolovcov a Magistrových Pekelných strojov sa nezadržateľne blíži. Tieňolovci už odhalili Magistrov plán, no potrebujú zistiť, kde sa ukrýva. A tiež ochrániť Tessu, lebo k realizácii jeho konečného úderu mu chýba už len ona. Nikto však netuší prečo. Keď ju však unesie, Tessa zistí, že jediný, kto ju môže zachrániť, je ona sama. A tiež len ona jediná je schopná zastaviť Pekelné stroje. Lenže ako?

Posledný diel je opäť plný zvratov, prekvapení, zrady a boja. Je však tiež plný lásky, nádeje a nečakaných spojenectiev. Dej aj tu krásne dopĺňajú úryvky z básní a próz na začiatku jednotlivých kapitol. Nie som veľkou fanynkou poézie, ale tieto úryvky sa mi veľmi páčili.

Ľudská dobrota jestvuje, pomyslela si. Je prepletená s túžbami, snami, výčitkami, horkosťou, odmietaním a mocou, ale jestvuje …

Tessa, str. 220

Moje pocity po prečítaní

Finále trilógie Pekelné stroje je strhujúce. Mám pocit, že polku knihy som preplakala. Od smútku, dojatia, radosti. Tak veľmi veľa pocitov vo mne vyvolala. Myšlienky o priateľstve, oddanosti a láske sú v knihe podané čisto, verne a nádherne. Parabataiské puto Willa a Jema bolo pre mňa zahriatím na duši. Jedna duša v dvoch telách. Dojímalo ma to a lámalo mi to srdce.

mechanická princezná

Vraví sa, že nie je možné milovať dvoch ľudí súčasne, no oni obaja napriek tomu milujú Tessu aj svojho parabataia z celého srdca a urobia pre oboch všetko na svete. Vrátane položenia svojho života. Milostné trojuholníky nemávajú šťastné konce, lebo vždy je niekto navyše. To mi však nebránilo aspoň dúfať. Nádej predsa umiera posledná.

Väčšina ľudí je šťastná, ak v živote nájde jednu veľkú lásku. Vy ste našli dve.

Woolsey Scott, str. 74

Moje pocity neviem ani pri najväčšej snahe popísať. Myslím, že to aspoň trošku pochopíš, ak si sériu prečítaš. Autorka mi nieľkokrát rozbila srdce na kúsky a aj keď mi ho pozliepala dohromady, po dočítaní vo mne zostal smútok. Smútok kvôli Tesse a jej nesmrteľnosti. Možno vo mne tých emócií kniha vyvolala na pohľad až príliš veľa. Niekedy však čítame knihy v čase, keď to najviac potrebujeme. Kniha si nás jednoducho nájde v tú pravú chvíľu. Ja som takýto príbeh teraz potrebovala, súdiac podľa môjho boľavého srdca a neutíchajúcich pocitov. Prežívala som ho silno a z celého srdca. Veď aj Magnus povedal

Tí z vás, čo sú smrteľní, horia jasným plameňom.

Magnus Bane, str. 341

Predošlé diely Pekelných strojov:

Určite si Pekelné stroje prečítaj ak…

… chceš začať čítať knihy z Tieňoloveckej ságy chronologicky
… ťa láka fantasy svet odohrávajúci sa v zaujímavom historickom období
… si vieš dej predstaviť v starom Londýne
… sa ti páči romantická zápletka v deji…dokonca trojuholník ?
… hľadáš napätie, zradu, prekvapenia a silné emócie
… obľubuješ postavy s vtipnými hláškami

Originálny názov:  Clockwork princess
Slovenský názov: Mechanická princezná
Autor: Cassandra Clare (https://www.cassandraclare.com/)
Jazyk: slovenčina
Formát: e-kniha
Počet strán: 480
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania: 2013
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/16007742-mechanick-princezn
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-108044-mechanicka-princezna-clockwork-princess
Foto: ja ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *