Kliatba Misty Wayfairovej (Jaime Jo Wrightová)

Kliatba Misty Wayfairovej je už druhá kniha, ktorú som čítala od Jaime Jo Wrightovej. Prvou bolo Tajomstvo domu na Foster Hille. Pevne verím, že aj jej recenziu tento rok pridám, pretože sa mi kniha veľmi páčila. Kliatbu som si vypýtala od Ježiška. Lepšie povedané, vložila som mu ju priamo do ruky a odprevadila ho k pokladni 🙂 Pokukovala som po nej, od kedy vyšla a Vianoce boli ideálnym časom, aby rozšírila moju knižnicu.

Dej románu sa odohráva v súčasnosti a v roku 1908 v mestečku Pleasant Valley vo Wisconsine. Áno, milujem tento typ kníh, kde sa minulosť prelína s prítomnosťou ❤ Vďaka listom do mesta prichádzajú Heidi Laneová a Thea Reedová. Síce ich od seba delí viac ako jedno storočie, obe sa však stretnú s legendou o Misty Wayfairovej. Osudy ich oboch s legendou nejakým spôsobom súvisia, len musia prísť na to akým.

Thea príde v roku 1908 do Pleasant Valley hľadať svoje korene, pretože ju mama ako malú nechala v sirotinci. Jej bývalá opatrovníčka jej pred smrťou v liste prezradila, že jej mama pochádzala odtiaľto. Heidi príde kvôli veľmi zvláštnemu listu, ktorý jej poslala mama trpiaca demenciou a v ktorom ju prosí, aby rýchlo prišla. Ani jedna netuší, čo v Pleasant Valley nájde, ale obe rýchlo zistia, že všetky záhady v meste súvisia so smrťou Misty Wayfairovej, ktorú niekto v roku 1851 zaškrtil, a s psychiatrickou liečebňou postavenou uprostred lesa neďaleko od mesta.

Autorka v knihe citlivo rieši tému duševného zdravia, úzkostí, depresií, rôznych porúch a ľudí so špeciálnymi potrebami a ako sa s nimi v minulosti zaobchádzalo. Tejto náročnej témy sa, podľa môjho názoru, zhostila s citom a veľmi vnímavo. Opisy boli realistické, až som sa miestami zľakla, ako sa človek s úzkosťami a panickými záchvatmi cíti. Jednou z vedľajších postáv bola aj mladá žena s autizmom, Emma, ktorú som si veľmi obľúbila.

obálka knihy

Moje pocity a dojmy

Po počiatočnom zmätku z postáv som sa rýchlo zorientovala a príbeh som hltala stranu za stranou. Musela som legende o Misty prísť na koreň. Bolo veľmi ťažké večer odložiť knihu a ísť spať, keď som mala v hlave ešte toľko otázok a toľko teórií. Kto bola Theina mama? Kto Misty zavraždil? A prečo? Prečo si ľudia myslia, že Misty prekliala rodinu Coylovcov? Čo stojí za záhadnými úmrtiami v ich rodine? V Heidinej časti príbehu otázok len pribúdalo a nemali konca kraja. Duševná choroba však zohrala v oboch príbehoch veľmi zásadnú a smutnú úlohu.

Okrem záhad a napätia sú v knihe prítomné aj zamyslenia sa nad vierou. Nie je to však náboženská kniha, ako by sa mohlo zdať. Práve kombinácia dvoch dejových línii, záhady, napätia a trochy náboženstva ma zaujala. Bola som zvedavá, ako sa toto všetko dá skĺbiť do jednej knihy. Ide to a mne sa to veľmi páči. Od začiatku mi bolo jasné, že nijaký duch Misty Wayfairovej neexistuje. (Dúfam, že toto nepovažuješ za spoiler.) Niekto len využil jej smrť vo svoj prospech. Ako dieťa som predsa pozerávala Scooby-Dooa, takže viem, že za nadprirodzenými javmi sa skrývajú ľudia. Napoviem ti, že páchateľom nie je záhradník ?

Ste dielom Génia. Kým však na to sama neprídete, donekonečna budete pátrať po svojom mene, po svojich koreňoch, po svojej minulosti a budúcnosti, akoby ste chytali list vo vetre. Prajem vám, aby ste ho chytili, ibaže aj keď sa vám to podarí, neuspokojí vás to.

Kliatba Misty Wayfairovej, Jaime Jo Wrightová

Ak obľubuješ históriu a trochu napätia, so zaujímavou témou duševných porúch pretkanú tajomnom, myslím, že sa ti kniha bude páčiť. Nie je to žiadny triler, ani zamotaná detektívka. Popri Fitzekovi, Keplerovi, či Carterovi priam oddychovka, ale ten náboženský prvok ju robí inou. Nie, Jaime Jo sa ťa nesnaží obrátiť k Bohu, len poskytuje zaujímavý pohľad na veci z náboženského hľadiska. Je to iné, je to zaujímavé, podnieti to k zamysleniu.

Originálny názov: The Curse of Misty Wayfair
Autor: Jaime Jo Wrightová ( https://www.jaimewrightbooks.com )
Počet strán: 344
Vydavateľstvo: i527.net
Rok vydania: 2019
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/45724750-kliatba-misty-wayfairovej
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-253652-kliatba-misty-wayfairovej
Foto: ja:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *