Kletba vítězů (Marie Rutkosti) (Kletba vítězů #1)

Kletba vítězů

Na tipy na knihy prichádzam rôzne. Prejdem sa po kníhkupku, pokukám Instagram, alebo prídem do práce a kolegyňa mi hneď po pozdrave oznámi, že mi na druhý deň prinesie trilógiu, ktorú si musím prečítať. Musím!! A určite sa mi bude páčiť. Tak som na ďalší deň odchádzala z práce s taškou a v nej Kletba vítězů. Mám najlepšie kolegyne na svete ?

Bol to veľmi zvláštny pocit začítať sa do románu, o ktorom som nevedela absolútne nič okrem žánru. Neprečítala som si anotáciu, ani zadnú obálku knihy, ani úryvok vo vnútri. To som neurobila už veľmi dávno. Bol to fantastický pocit, ponoriť sa do neznáma, nič nečakať, nič si nepredstavovať a len sa nechať na slepo unášať príbehom, ktorý sa mi začal odvíjať pred očami.

Zakázané priateľstvo

Kestrel pochádza z národa Valoriánov, ktorí sú známi svojimi dobyvateľskými úspechmi. Navyše je dcérou presláveného valoriánskeho generála, ktorého zásluhou sa ríša rozrastá. Arin sa narodil ako Herran a pred rokmi bol jeho národ porazení a zotročení práve Valoriánmi. Ich cesty sa náhodou pretnú na dražbe s otrokmi. Kestrel Arin zaujme svojou vzdorovitosťou. Nečakane sa rozhodne, že za každú cenu dražbu vyhrá a tohto otroka získa. Čo však netuší je, že zaplatí omnoho vyššiu cenu, než sa na prvý pohľad môže zdať. Niekedy nás totiž vyhrať to, čo si veľmi želáme, môže stáť všetko, čo milujeme. Najmä ak medzi Valoriánkou a herranským otrokom vznikne zakázané priateľstvo, ktoré je tŕňom v oku mnohým.

Kletba vítězů pôsobí skôr ako historický román

Autorka sa nechala inšpirovať antickým Gréckom a Rímom a zároveň akoby sa dej odohrával v stredoveku, súdiac podľa oblečenia či spoločenského usporiadania. Veľmi sa mi páči, že Marie Rutkosti venovala herranskej kultúre veľkú pozornosť, ktorú som zbadala v drobných detailoch. Špecifické gestá tlmočiace nejakú správu, typická architektúra domov, ich božstvá. Malé detaily, ktoré krásne dotvárali celý obraz a pridávali mu na reálnosti. Príbeh vďaka tomu pôsobil skôr ako historický román a nie ako fantasy.

Príbeh je pútavý a napínavý, plný zvratov a postupne graduje. Hlavná postava Kestrel má veľmi rada hazardné hry, blafovanie, odhadovanie protihráčov a ich lstí a pascí. Užíva si to, je v tom skutočne dobrá, ale hlavne veľmi rada vyhráva. Otázkou však zostáva, akú cenu je ochotná zaplatiť za svoje víťazstvo? Presne táto otázka je hlavnou zápletkou nie len prvej knihy, ale celej série. V jednu chvíľu niečo získaš, ale zároveň o čosi prídeš. Zaplatí teda Kestrel za svoju výhru len cenu v zlate, alebo bude musieť zaplatiť oveľa viac a platidlom nebudú peniaze?

Kletba vítězů

Silná ženská postava ma potešila

Nie som veľký fanúšik intríg, mocenských hier, zrady a tajomstiev, ale táto kniha ma chytila a nepustila až do konca. Kestreline hry sú spočiatku len hazardnými hrami, postupne však začne Kestrel hrať aj mimo hracieho stolíka a už nepôjde len o peniaze. Stávky sa zvyšujú a prehra ju môže stáť omnoho viac, než si myslela. Práve tu sa dostáva k slovu Kestrelin talent. Jej pozorovanie, dedukcia a taktické myslenie je naozaj vynikajúco napísané. V bystrom oku a strategickom zmýšľaní za ňou rozhodne nezaostáva ani Arin, aj keď je len otrokom.

Kestrel je z môjho pohľadu trošku netradičnou hrdinkou. Veľmi sa mi páči jej sila a bystrý um, no na druhú stranu si je plne vedomá aj svojich slabostí. Tieto slabé stránky veľmi oceňujem, lebo som sa do nej vedela lepšie vcítiť a nemala som pocit, že jej schopnosti sú nereálne. Zároveň jej uvedomenie si slabín umožňuje s nimi kalkulovať a môže ich zahrnúť do taktiky. Ak chce vyhrať, je nevyhnutné, aby vedela rozumne zhodnotiť svoje aj protivníkove klady a zápory a vhodne ich využiť.

Arin je rovnako bystrý a silný ako Kestrel a je jej rovnocenným partnerom. Na jednu stranu mi na Arinovi niečo chýbalo, ale na druhú zase nezatieňoval Kestrel, ale vystupoval skôr ako jej pomoc a podpora. Má v sebe istú dávku naivity, ktorá ho robí zraniteľným, a práve kvôli nej mi ho bolo v niektorých chvíľach neskutočne ľúto.

Ako sa Kletba vítězů chýlila ku svojmu záveru, uvedomila som si, že všetko, čo sa do vtedy udialo, bol pre Kestrel tréning na to, čo ju ešte len čaká. Tie najťažšie rozhodnutia a tá najnáročnejšia partia ešte len prídu. A to s veľmi neistým výsledkom. Takže hor sa na Zradu vítězů.

Séria Kletba vítězů

Originálny názov: The Winner’s Curs
Autor: Marie Rutkosti (http://marierutkoski.com/)
Počet strán: 328
Vydavateľstvo: Nakladatelství Fragment
Rok vydania: 2018
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/40988247-kletba-v-t-z
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-230131-kletba-vitezu-the-winners-curse
Foto: ja:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *