Kaviareň na konci sveta (John P. Strelecky)

Príbeh o zmysle života

Kaviareň na konci sveta

Nezvyknem často čítať motivačnú literatúru, vlastne skoro vôbec, ale Kaviareň na konci sveta si ma našla, keď som to potrebovala. A asi aj samotného autora, lebo ju napísal za 21 dní po tom, čo sa vrátil z rok trvajúcej cesty okolo sveta s plecniakom na chrbte. Vrátil sa domov, sadol si za stôl a začal písať.

Príbeh opisuje Johna, ktorý sa po veľmi dlhej dobe rozhodol vziať si dovolenku. Odíde z mesta, aby načerpal nové sily. Po ceste však zablúdi. Keď si už myslí, že je stratený, objaví sa uprostred ničoho motorest so zvláštnym názvom – Prečo ste tu. Zvláštny názov pre motorest, ale už je hladný a široko-ďaleko nie je iná známka civilizácie, takže nemá na výber a zastaví sa občerstviť. Pri študovaní menu si všimne zvláštne upozornenie: „Skôr než si objednáte, prosíme, aby ste sa s našou obsluhou pozhovárali o tom, čo môže znamenať čas, ktorý tu strávite“. K tomu si na zadnej strane všimne tri otázky, ktorými si môže vyplniť čas počas čakania na jedlo.

Prečo ste tu?
Bojíte sa smrti?
Cítite sa naplnený?

S hľadaním odpovedí na tieto otázky mu pomáha čašníčka Casey, kuchár Mike a ďalšia zákazníčka Anna. Porozprávajú mu príbehy, ktoré mu načrtnú smer, ale nedajú mu jednoznačnú odpoveď. Dozvie sa, čo sa môže naučiť od karety obrovskej, prečo je rybár spokojný so svojím životom, aj ako nás reklama láka, aby sme si kupovali nové veci. Je už len na Johnovi, či sa rozhodne hľadať odpovede.

Moje pocity a dojmy z knihy

Autor jednu z najťažších filozofických otázok podáva nenútene, prostredníctvom rozhovorov a príbehov. Ja sama som sa cítila ako John a v niektorých pasážach mi hlavou bežala rovnaká otázka, akú sa práve chystal spýtať on. Nie len prečo sme tu, ale aj ako nájsť svoj zmysel bytia? Čo robiť, keď už naň prídem? Ako zistiť, čím ho naplním? Čo keď si TÚ otázku nikdy nepoložím? Tiež som si obľúbila postavu čašníčky Casey. Vždy keď niečo povedala, akoby bolo niečo schované medzi riadkami. Rovnaký pocit som mala aj z ilustrácii, ktoré knižku dopĺňajú. Neskrývali ešte niečo viac? Možno sa mi to len zdalo vzhľadom na filozofický charakter knihy a už som to prešpekulovala 🙂

Kaviareň na konci sveta ma našla, keď som hľadala smer a chcela som zistiť, ako ďalej. Neponúka návod, lebo ten neexistuje, neradí, nemudruje, ale inšpiruje a donútila ma zamyslieť sa. Jemne, láskavo, s humorom a do hĺbky. Kúpila som si ju ako e-knihu a musím priznať, že som sa pri čítaní pristihla, ako ľutujem, že ju nemám v tlačenej podobe. Veľmi som si chcela zvýrazniť pasáže, ktoré ma najviac zaujali a ku ktorým som sa chcela vrátiť. A to ja do kníh nikdy, skutočne NIKDY a za žiadnych okolností nepíšem.

Autor napísal aj pokračovanie Return to the Why Café, dúfam, že sa ho raz dočkáme aj v slovenčine. Ak nie, tak si ho určite prečítam po anglicky.

Originálny názov: The Why Café
Autor: John P. Strelecky ( https://www.johnstrelecky.com/ )
Počet strán: 116
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2019
Ukážka: https://www.slovtatran.sk/knihy/motivacna-literatura-/kaviaren-na-konci-sveta#ukazka-z-knihy-
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/47199476-kaviare-na-konci-sveta
Foto: ja 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *