Zrada vítězů (Marie Rutkoski) (Kletba vítězů #2)

zrada vítezu

Po prvom diely fantasy série Kletba vítězů som sa vrhla na pokračovanie s názvom Zrada vítězů. Už názov napovedá, že by sa mi mal tajiť dych a podľa toho, ako skončila prvá kniha, toto bude poriadna jazda.

Všetko pre lásku

Kestrel sa ocitla na cisárskom dvore, kde chce za každú cenu zachrániť Arina a Herranov. Uzavrie preto s cisárom dohodu – Herrania získa samostatnosť a bude územím Valoriánskej ríše s ustanoveným správcom a na oplátku sa Kestrel vydá za princa. Keď sa však dopočuje o úkladoch, ktoré cisár plánuje proti Herranom, rozhodne sa stať tajnou informátorkou herranského ministra špionáže. Má však proti sebe omnoho skúsenejších a prefíkanejších súperov a čoskoro sa začne strácať vo svojich lžiach a úkladoch a strácať pevnú pôdu pod nohami. Podarí sa Kestrel zachrániť Herranov a zároveň nezradiť svojho otca, cisára a vlastný národ?

zrada vítezu

Zrada vítězů je napínavá ako guma

Ocitnúť sa na cisárskom dvore bolo ako našľapovať na veľmi tenkom ľade so zaviazanými očami. Mala som pocit, že každý krok môže byť osudný. Záležalo na každom slove, pohybe či pohľade. Bola som z toho nervózna a frustrovaná, ale zároveň som si uvedomila, že aj mňa samú ako čitateľku to pomaly učí trošku lepšie čítať ľudí v mojom okolí. Začala som si ich viac všímať. Výraz ich tváre, postoj, pohľad.

Napriek tomu, že dvor bol pretkaný tajomstvami, zradcami, špiónmi, úkladmi a láskavosťami, rýchlo som prišla na to, ktoré postavy sú nebezpečné. Bola som veľmi vďačná, že sa Marie Rutkoski nesnažila komplikovať dej postavami, ktoré to hrali na viac strán. Vyhla som sa tak paranoji, že nikto nie je tým, kým sa zdá a nepodozrievala som každú jednu postavu v knihe. Dej nie je ani tak o intrigách a dvojtvárnosti ako o klamstvách, ich odhaľovaní, čítaní súperov a politických hrách. Miestami som mala pocit, že sledujem hru mačky s myšou, lenže táto myška si zo začiatku vôbec neuvedomovala, že je práve tou myšou. Nie ona je na love, ale ju sa snažia chytiť, prekabátiť a donútiť ju, aby sa prezradila. Jej stratégiou teda nie je zvíťaziť, ale vyviaznuť s celou kožou.

Ak by som mala nájsť jedno slovo, ktoré román Zrada vítězů vystihuje, bolo by to prídavné meno „rozpoltený“. Kestrel bola rozpoltená medzi svoju krajinu, svoj ľud, priateľov a Herraniu, medzi to, čo Valoriáni považovali za správne a čo za správne považovala ona. Nepomáhali jej ani dvaja muži, ktorých najviac milovala, ale ktorí boli zarytými nepriateľmi – jej otec a Arin. Dôsledky jej rozhodnutí môžu byť zlé alebo ešte horšie. Vyzerá to tak, že sa Kestrel ocitla v nezávideniahodnej situácii, z ktorej niet úniku.

Zrada vítězů je naozaj výborná, napísaná napínavo od prvej stránky až po tú poslednú a ukončená spôsobom, pri ktorom mi padla sánka a myslela som si, že je už všetko stratené. Vojna sa blíži, nebezpečenstvo narastá a všetko vyvrcholí v poslednej knihe Polibek vítězů.

Séria Kletba vítězů

Originálny názov: The Winner’s Crime
Autor: Marie Rutkosti (http://marierutkoski.com/)
Počet strán: 368
Vydavateľstvo: Nakladatelství Fragment
Rok vydania: 2019
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/45301657-zrada-v-t-z
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-248530-zrada-vitezu-the-winners-trilogy2-the-winners-crime
Foto: ja:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *