Zasnežený Notting Hill (Jules Wake)

zasnežený notting hill

Hovorí sa, že do tretice všetkého dobrého a v tomto prípade to naozaj platilo. Do teraz som nezvykla čítať vianočné knihy pred Vianocami, ale posledné sviatky sa mi to nejako pýtalo. Vytvoriť si atmosféru pomocou knihy, trošku sa naladiť. Lenže som si na to nevybrala vhodnú knihu číslo 1, kniha číslo 2 už bola trošku lepšia, ale až Zasnežený Notting Hill bol to pravé orechové.

Že mám správnu knihu som vedela asi od strany 2. Spomína sa na nej, že Jules Wake je vlastne tá istá spisovateľka ako Julie Caplin. Julie Caplin je jej dievčenské meno. Je treba k tejto informácii dodať ešte niečo? Ak ste čítali Kaviareň v Kodani, tak podľa mňa nie je. Ak ste ju nečítali, tak nech sa páči, môžete si prečítať moju recenziu (rozumej ódy) na túto vynikajúcu romantickú oddychovku. Ja na vás kľudne počkám, kým si ju prečítate. Tú recenziu 😀 avšak kľudne rovno aj knihu.

Nebojte, čakám 🙂

Nie som veľmi trpezlivá, takže sa vráťme ku knihe Zasnežený Notting Hill.

Romantický zasnežený Notting Hill

Viola, profesionálna hráčka na violu, ktorá miluje Vianoce a Nate, slobodný otecko na plný úväzok, ktorý o príprave na sviatky nevie vôbec nič, sa náhodou stretnú v jeden predvianočný deň. Natrafia na seba v metre, na ulici, v opere. Aby toho ešte nebolo málo, majú spolu pomáhať pri príprave detského vianočného predstavenia. Ich vzájomná náklonnosť je zrejmá, avšak situáciu komplikuje fakt, že Nate je ženatý a má dcérku. Jeho žena sa síce rozhodla uprednostniť kariéru v zahraničí, to však nemení nič na fakte, že Nate má manželku, takže vzťah neprichádza do úvahy. Blížia sa však Vianoce, čas zázrakov, kedy sa aj nemožné stáva možným.

zasnežený notting hill

Dojemný príbeh o bežných ľuďoch

Zasnežený Notting Hill v sebe skrýva krásne vytvorenú vianočnú atmosféru, ktorá mi veľmi pripomína naše slovenské Vianoce. Autorke sa podarilo vyhnúť rôznym gýčom a klišé a Vianoce približuje z pohľadu Violy a Natea, vrátane radostí, ale aj strastí. Popisuje dôležitosť rodiny, vzájomnej pomoci a času, ktorí trávime s tými, ktorých ľúbime. Atmosféra je však len časťou čara tejto knihy.

Dôvodom, prečo nachádzam v knihách od Julie čoraz väčšiu záľubu, je fakt, že píše o bežných ľuďoch. Žijú svoj život, ktorý na prvý pohľad vyzerá obyčajne, ale vďaka príbehu ich môžem spoznať bližšie a do hĺbky. Autorka ich opisuje láskavo a s pochopením, ale realisticky. Majú svoje silné stránky, ale aj slabosti. Niektoré postavy som si okamžite zamilovala, na druhú stranu pri správaní iných mi z uší priam sičala para.

Úprimne poviem, že sa neviem rozhodnúť, čo sa mi na knihe páčilo najviac. Či jedinečný spôsob, akým Jules priblížila Violinu lásku k hudbe tak, že som to pochopila, aj keď som hudobný analfabet a mám hudobný hluch. Vedela som sa vžiť do Violiných pocitov, keď chytila svoju Violu do rúk, rovnako som chápala jej clivotu, keď ju nemala nablízku, aj číru radosť, keď z nej vylúdila melódiu. Alebo či to boli chvíle s Grace, ktoré mi lámali srdce a zároveň ma dojímali, sledujúc, ako sa vďaka Violinmu láskavému správaniu z Grace opäť stáva hravé bezstarostné dievčatko. Výborné boli aj scény v škole pri nácviku predstavenia, ktoré ukrývali nečakané detské reakcie, pri ktorých som sa neubránila smiechu.

Zasnežený Notting Hill je ideálny vianočný príbeh so šťastným koncom. Podstatné však nie je to, že viete, ako sa skončí, alebo že zápletka knihy je Vám jasná už po prečítaní anotácie. Dôležitá je predsa cesta a nie len cieľ a v tomto prípade ujdú hlavní hrdinovia kus cesty. A ja mám takéto príbehy najradšej ?

Originálny názov: Notting Hill in the Snow
Autor: Jules Wake (http://juleswake.co.uk/)
Počet strán: 352
Vydavateľstvo: Aktuell
Rok vydania: 2020
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/56475180-zasne-en-notting-hill
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-400515-zasnezeny-notting-hill
Foto: ja:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *