Záhadná guvernantka (Kristi Ann Hunter) (Sídlo Haven Manor #1)

záhadná guvernantka

Nádherná obálka knihy Záhadná guvernantka ma zaujala už na prvý pohľad, lebo sľubuje nežný, jemný príbeh. K tomu zaujímavá anotácia, fakt, že som od tejto autorky ešte nečítala ani jednu knihu a regentské obdobie boli hlavnými dôvodmi, prečo som siahla práve po nej.

Prešľapy aristokracie vyrieši záhadná Guvernantka

Katherin „Kit“ FitzGilbertová a jej najlepšia priateľka Daphne si na vlastnej koži vyskúšali bezcitnosť londýnskej smotánky. Londýn opustili pred desiatimi rokmi a aj keď odchod nebol jednoduchý, pri pohľade späť vidia, že im dal zmysel života. Starajú sa o ženy, ktoré sa ocitli v nezávideniahodnej situácii a toto poslanie ich napĺňa. Ich život plynie vo vychodených koľajach až do momentu, keď sa Kit náhodou stretne s lordom Grahamom Whartonom. Jedno krátke stretnutie ich vytrhne zo stereotypu a prinúti ich prehodnotiť svoj život.

záhadná guvernantka

Pútavá téma

Kniha je písaná jednoduchým spôsobom, ktorý sa mi dobre čítal. Striedali sa pohľady Kit aj Grahama, aj keď ich autorka možno mohla trošku lepšie od seba oddeliť. Napriek tomu, že dej nie je veľmi dramatický, ani plný zvratov, neustále ma nútil čítať ďalej. Chcela som vedieť, ako bude príbeh pokračovať, čo sa bude diať a ako to celé dopadne. Nie len s Kit a Grahamom, ale aj so všetkými obyvateľmi Haven Manoru.

Hlavnou témou knihy sú nechcené následky nezodpovednosti londýnskej aristokracie. Pod pozlátkom drahých šiat a šperkov sa ukrýva pokrytectvo, bezcitnosť a krutosť, ktorú na vlastnej koži ucítia aj Kit s Daphne. Našťastie ich to posilní a dá im to zmysel pokračovať ďalej. Autorka veľmi šikovne vytvorila kontrast medzi ľahtikárskou londýnskou smotánkou a anglickým vidiekom. Na jednej strane bohatí záhaľčiví aristokrati, na druhej chudobnejší ľudia, ktorí musia tvrdo pracovať, aby sa o seba postarali. Zato sú láskaví, chápaví a ochotní pomôcť.

Postavenie žien v minulosti bolo viac než neisté. V podstate nemali vonkoncom nič, len svoje dobré meno, a ak prišli oň, prišli úplne o všetko. Mnohokrát to dokonca znamenalo, že ich vlastná rodina vyhnala a nechala napospas osudu, čo mohlo znamenať aj smrť. Zároveň som si priam bolestne uvedomovala ako dvojako súdila spoločnosť počínanie mužov a žien. Pre muža to bolo len pošmyknutie, po ktorom sa vzpriamil a pokračoval ďalej. Pre ženu to znamenalo koniec akýmkoľvek vyhliadkam do budúcnosti a vylúčenie na okraj spoločnosti. Pri čítaní týchto pasáží to vo mne priam vrelo! Pomoc ženám v prekérnej situácii je hlavnou témou knihy, ale popri nej Kristi Ann Hunter približuje Božie milosrdenstvo, pomoc druhým aj odvahu urobiť správnu vec, aj keď to nie je ľahké.

Ďakujem za postavu Grahama

Jediná vec, ktorá mi trošku kazila dobrý dojem z knihy bolo Kitine neuveriteľné umáranie sa vinou. Dospelo to až do bodu, že mi to v istej chvíli začalo ísť neskutočne na nervy. Akoby sa v tom vyžívala a neuvedomovala si, že každý sme zodpovedný za svoje rozhodnutia sami. Len ma prekvapuje, že trvalo dvanásť rokov kým sa o tom Kit s Daphne porozprávali a vyjasnili si to. Áno, 12!! rokov v spoločnej domácnosti, kým Daphne povedala Kit, že ju z ničoho neviní. 12 rokov kým sa Kit opýtala Daphne, či je šťastná. Našťastie tam bol Graham, ktorý vnášal čerstvý vietor a smiech tam, kde na to už Kit, Dapne a Jess nestačili. Priniesol zmenu, o ktorej dievčatá ani nevedeli, že ju tak preveľmi potrebujú. Nový uhol pohľadu. Pasáže s Grahamom a deťmi, o ktoré sa dievčatá starajú, v ktorých sa zabávajú a smejú, sa stali mojimi najobľúbenejšími. Veselé chvíle plné jednoduchej radosti mi vyčarili úsmev na perách a túžila som sa k nim pripojiť.

Po dočítaní knihy sa už neviem dočkať ďalších dielov zo série o nežnej Daphne s hlavou večne v oblakoch a o praktickej Jess s tajomnou minulosťou.

Knihu Záhadná guvernantka si môžete kúpiť na https://www.i527.net/kniha/zahadna-guvernantka/. Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.

Séria Sídlo Haven Manor:

Originálny názov: A Defense of Honor
Autor: Kristi Ann Hunter (https://www.kristiannhunter.com/)
Počet strán: 384
Vydavateľstvo: i527.net
Preklad: Miroslava Molnárová
Rok vydania: 2020
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/36353414-a-defense-of-honor
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-376960-zahadna-guvernantka-a-defense-of-honor
Foto: ja:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *