Výberovka (Jane Sanderson)

výberovka

Picasso mal modré obdobie, ja mám zase oranžové, a preto som siahla po románe Výberovka od Jane Sanderson. Sľubuje zaujímavé zapojenie hudby do deja, čo ma veľmi láka. Tak sa na to pozrime.

Nájdu sa opäť?

Allison a Daniel sú spriaznené duše. Prišli na to už počas strednej školy a nie len pre spoločnú lásku k hudbe. Jedného dňa však Allison odrazu zmizne. Z ničoho nič odíde a viac sa nevráti. O 30 rokov neskôr na ňu Daniel náhodou natrafí na sociálnej sieti. Zvažuje, že by jej napísal, ako sa má, napokon sa však rozhodne, že jej pošle niečo, čo jej pripomenie staré časy. Tak sa začne konverzácia tvorená pesničkami. Nepíšu si, zdieľajú spolu svoju vášeň k hudbe. Je však možné pokračovať tam, kde kedysi prestali?

výberovka

Výberovka na kazete

Veľmi som sa tešila na hudbu, ktorú si Daniel a Alison posielali namiesto konverzácie. Na Spotify je dokonca aj playlist s týmito piesňami. Okamžite som si ho našla a započúvala som sa. Nie je to hudba, akú počúvam, ale nie je na škodu trošku si rozšíriť hudobné obzory. Je neuveriteľné, ako dokáže jedna pesnička vrátiť čas a preniesť človeka do mladosti. Vie oživiť spomienky, o ktorých sme si mysleli, že sme na ne zabudli, umožní vzbĺknuť starým citom, pripomenie minulosť a načrtne budúcnosť. Prepojí dve srdcia naprieč časom a kontinentami. Dokáže vypovedať slová, ktoré sami nie sme schopní vysloviť, dojímavým, krásnym a unikátnym spôsobom, ktorý chytí za srdce.

Áno, za tie roky stratila časť svojho ja, ale možno oň prišiel aj on, možno je podmienkou dlhodobého manželstva práve to, že obaja musia obetovať kúsok duše výmenou za materiálne pohodlie, deti, spoločnosť.

str. 238

Jedna dejová linka sleduje súčasný život Alison a Daniela. Druhá sa vracia do minulosti a približuje ich vzťah a rozhodnutia, ktoré ich od seba odlúčili. Výberovka však ponúka pohľad na široké spektrum rozličných typov vzťahov. Takých, od ktorých nedokážeme ujsť, pretože možno nemôžeme alebo si netrúfame, o tých, v ktorých zotrvávame, aj keď cítime, že v nás pomaličky niečo umiera. O osudových vzťahoch, ktoré všetko menia, o vzťahoch, ktoré sú silné ako skala a pretrvajú akúkoľvek nepriazeň osudu. O tých, pre ktoré čas nehrá vôbec žiadnu úlohu, ale aj o pohodlných, ktoré poskytujú pohodlie a istotu, ale niečo nám vezmú. O vzťahoch poznačených utrpením a bolesťou, ktoré nás navždy zmenia. A aj o takých, ktoré sa síce urputne snažíme pretnúť, ale nakoniec zistíme, že stále existujú.

Netušil, že keby vzhliadol od novín a usmial sa na ňu alebo ich rovno odložil a pobozkal ju, keď dopila víno, vstala a zaželala mu dobrú noc, zachránil by čosi malé, no dôležité.

str. 239
výberovka

Ešte príde jej čas

Vkĺzla mu do náručia, akoby sa vracala domov, prirodzene a bez zábran.

str. 291

Najlepšie som sa vedela vžiť do mladej Alison. Cítila som jej úzkosť a všadeprítomný strach. Sama sa tak niekedy cítim. Vedela som, že jej život je ťažký, ale keď som sa dostala do bodu, keď som mala pocit, že to už horšie byť nemôže…prekvapenie! Autorka si našla spôsob, ako všetko zhoršiť a ja som bola bezradná, zlomená, nešťastná a prázdna. Niekedy, aby človek dokázal ísť ďalej, musí všetko vytesniť a nedovoliť si cítiť. Len tak prežije, len tak si uchová zdravý rozum. Zato zo súčasnej Alison som mala zmiešané pocity. Boli tu záblesky tej mladej baby, ktorá jednoducho bola sama sebou, silná a odvážna, ale väčšinou ju nahradila manželka, ktorá sa prispôsobila tomu, čo od nej očakávajú jej najbližší a okolie. Občas som mala chuť ňou zatriasť, aby sa prebrala a postavila sa sama za seba. Vytáčalo ma do vývrtky, ako sa k nej správal manžel a staršia dcéra!

Dej knihy sa mi dostal pod kožu, ale prvá vec, ktorá mi napadla po dočítaní poslednej strany bola, že kniha je výborná, ale ja ju ešte nedokážem patrične oceniť. Myslím, že keď po nej siahnem po rokoch, nájdem v nej myšlienky, ktoré teraz nechápem alebo som ich prehliadla. Potrebujem ešte niečo prežiť a potom v nej nájdem omnoho viac. Možno po 30 rokoch manželstva, možno skôr 🙂 Viem však, že na ňu ešte príde správny čas.

Vieš, Ali, strata reputácie môže byť oslobodzujúca, ak opustíš osobu, za ktorú ťa chcú všetci mať.

str. 297

Originálny názov: Mix Tape
Autor: Jane Sanderson (https://janesanderson.com/)
Počet strán: 432
Vydavateľstvo: Lindeni
Preklad: Denisa Ghaniová
Rok vydania: 2020
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/55036182-v-berovka
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-377481-vyberovka-mix-tape
Foto: ja:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *