Odvážna dáma (Kristi Ann Hunter) (Sídlo Haven Manor #2)

odvážna dáma

Historický román Záhadná guvernantka sa mi páčil, ale tušila som, že Odvážna dáma, druhý diel zo série Sídlo Haven Manor, sa mi bude páčiť viac. Možno to bolo tým, že postava Daphne mi bola sympatická od úplného začiatku. Aký je teda druhý diel?

Trošku k obsahu

Po smrti majiteľa Haven Manoru sa zostávajúci obyvatelia pripravujú na príchod jeho dediča. Ten sa rozhodol, že sa sem presťahuje, pretože túži po pokoji a kľude, a toto sídlo je na to ako stvorené. Daphne zaujala pozíciu gazdinej a Jess zase kuchárky. Avšak už prvý pohľad na nového majiteľa Daphne otrasie a pripomenie jej minulosť. Odrazu má pocit, že je ohrozené všetko, čo miluje. Podarí sa Daphne skryť pred Williamom, markízom z Chemsfordu, svoje tajomstvá? Čo ak je William odhodlaný prísť na kobylku svojej zvláštnej gazdinej?

odvážna dáma

Zvláštna gazdiná a odvážna dáma v jednom

Obľubujem príbehy o ľuďoch a ich osudoch, takže ma dej okamžite pohltil. Výborne som sa bavila na pokusoch Daphne zatajiť svojho syna Benedicta, svoju minulosť a aj to, čo sa odohrávalo v sídle Haven Manor bez vedomia majiteľa. Dostávalo ju to do skutočne komických situácií a keď následne autorka ponúkla aj Wiliamov pohľad, nemohla som si pomôcť, bavila som sa ešte viac. Jeden, ktorý vymýšľa absurdné výhovorky a druhý, ktorý je zmätený a netuší, či jeho domáca náhodou nie je úplný blázon.

Zo všetkých troch kamarátok som sa doteraz vedela najlepšie stotožniť s Daphne. Nie len vďaka tomu, že sníva s otvorenými očami, niekedy sa nesústredí na to, čo sa okolo nej deje, lebo lieta niekde v oblakoch, ale prispel k tomu aj jej strach z neznámych ľudí. Do istej miery sa mi zdal trošku prehnaný, lebo u nej to už pôsobilo ako fóbia, ale viem, ako sa cítila. Wiliam, na druhej strane, stojí nohami pevne na zemi. Je praktický a len tak ho niečo nerozhádže. Ani jeho gazdiná. Prekvapivo dobre reagoval na postupné odhaľovanie Daphniných tajomstiev. Myslím, že ja na jeho mieste by som nezachovala takú chladnú hlavu a nereagovala triezvo.

Daphne je opísaná ako tichá, obetavá mladá žena, ktorá o sebe nehovorí. Až keď som dostala príležitosť dozvedieť sa o nej viac, zistila som, aká silná v skutočnosti je, aj keď tak nepôsobí. Spolu s Wiliamom som ju postupne spoznávala. Preňho bola najprv gazdinou, pre deti bola mamou a človekom, ktorý sa o nich vždy postaral. Benedictovi bola mamou, aj keď sa k tomu nepriznala. Pre Kit a Jess bola priateľkou a spolubojovníčkou. Kým však bola Daphne, keď sa zatvorili dvere a ona osamela? Kým bola, keď sa na seba nedívala očami iných ľudí? To je otázka, ktorá netrápi len Daphne, ale aj mnohých z nás. Kým sme my samé, odhliadnuc od našich rolí? Keď nie sme manželky, matky, dcéry, priateľky, kolegyne?

odvážna dáma

Na jeden hlt

Do knihy som sa tak ponorila, že som ju prečítala na jedno posedenie. Vždy keď som sa hotovala ju zavrieť, niečo sa stalo, niekto sa objavil alebo sa prezradilo niečo dôležité. Musela som vedieť, čo bude ďalej. Nahnevá sa Wiliam, keď sa dozvie o tom, na čo slúžilo Haven Manor? Čo sa stane, keď sa dozvie, kým Daphne v skutočnosti je? A čo Daphne a jej vzťah s Benedictom? A potom je tu ešte Daphnin otec. Toľko otázok, musela som poznať odpovede.

Na dlhé večery…

Ak obľubujete historické romány, tak si sériu Haven Manor určite obľúbite. Počas sychravých jesenných večerov vás zabalí do hrejivej deky lásky, nádeje a oddanosti a nech už postavy bojujú s čímkoľvek, viete, že nakoniec všetko dobre dopadne a po prekonaní prekážok nájdu svoje šťastie.

Ak Vás kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť tu. Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com. Ďakujem vydavateľstvu i527.net za poskytnutie recenzného výtlačku. #KdeDobroVitazi

Séria Sídlo Haven Manor:

Originálny názov: A Return of Devotion
Autor: Kristi Ann Hunter (https://www.kristiannhunter.com/)
Počet strán: 400
Vydavateľstvo: i527.net
Preklad: Miroslava Molnárová
Rok vydania: 2020
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/55543863-odv-na-d-ma
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-389220-odvazna-dama-a-return-of-devotion
Foto: ja:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *