Návrh (Elle Kennedy) (Off-Campus #1)

Tip na knihu Návrh od Elle Kennedy som dostala od kolegyne z Martinusu. Vraj je to vynikajúce čítanie na dovolenku, tak som si povedala, že začať rok s niečím nenáročným bude dobrý nápad. V skutočnosti to bol vynikajúci nápad. Návrh som zhltla skoro na jeden šup a hneď som sa vrhla aj na ostatné tri knihy zo série Off-Campus.

Príbeh popisuje vzťah Hanny a Garreta, ktorých k sebe zvedie doučovanie. Hanna je nenápadná študentka, ktorá veľmi neobľubuje párty, nie je v sesterstve a za iných okolností by si ju Garret ani nevšimol. Ona si ho všimla. Ako by si mohla nevšimnúť najobľúbenejšieho chalana školy, kapitána hokejového tímu. Toho by nemohla poznať asi jedine v prípade, že by spadla z inej planéty, lebo univerzita Briar je známa práve svojím vynikajúcim hokejovým mužstvom. To vyhralo posledné dva šampionáty a podľa Hanny to hokejisti patrične využívajú aj v školských laviciach. Podľa jej názoru im učitelia nadŕžajú a majú na nich iný meter ako na bežných študentov, a tak hokejisti prechádzajú školou ako nič.

Garret však vie, že udržať si dobrý priemer na Briare je veľmi ťažké napriek tomu, že je hviezdnym kapitánom. Práve teraz mu hrozí, že predmet, ktorý mal dať ľavou zadnou, mu pokazí priemer a on nebude môcť hrať. Dostane však nápad, keď uvidí, že jeho spolužiačka dostala jednotku z písomky, v ktorej on pohorel na celej čiare. Už len presvedčiť to dievča….hmmm…ako sa len tá baba volá?…žeby sa jej meno začínalo na M?….áno, určite je to M….(Hanna sa veľmi na M nezačína, ale nevadí). Len ako ju presvedčí, aby ho doučovala, keď ona s ním očividne nechce mať absolútne nič spoločné?

Vida, tak přece tě dokážu zaujmout
Ne, spíš mi dokážeš zvednout žaludek

Dá jej návrh, ktorý nemôže odmietnuť. On si vylepší prospech, aby mohol hrať a ona vďaka nemu zaujme chalana, ktorý sa jej už niekoľko mesiacov páči. Čo však Garret neplánoval je, že sa mu Hanna veeeľmi zapáči a navyše iskrenie medzi nimi by podpálilo dom. Ako ju však presvedčí, že ten pravý pre ňu je on?

Moje pocity a dojmy z knihy

Žáner New Adult je pre mňa nový, ale som veľmi rada, že som sa s ním stretla. Síce som už po vysokej škole a môj vysokoškolský život rozhodne nevyzeral ani vzdialene tak ako v tejto knihe, ale bolo to výborné čítanie. Príbeh plynul hladko a rýchlo a zaujalo ma hlavne rozprávanie príbehu z pohľady Hanny, aj z pohľadu Garreta. Keďže je autorka žena, páni by museli posúdiť, či sú Garretove myšlienkové pochody autentické, ale aj keby nie, osviežilo to celé rozprávanie. A to som ešte nespomenula brilantné sarkastické poznámky Hanny a jej briskné odpovede Garretovi. Už veľmi veľmi dávno som sa tak výborné nezabavila a nesmiala na celé kolo. Obľúbila som si ju hneď od začiatku, jej humor, sarkazmus, odhodlanie, podrezaný jazyk. Presne dievča podľa môjho gusta. Myslím, že stretnúť ju osobne, padneme si do nôty.

Na to, že kniha je ladená romanticko-eroticky so šteklivými popismi milostných scén a bezstarostného života vysokoškolákov, je prekvapivo psychologicky hlboká. Hanna sa vyrovnáva s traumou zo strednej školy a aj Garret si so sebou na univerzitu priviezol pár nedoriešených vecí z domu, ktoré ma skutočne veľmi prekvapili, keď vyplávali na povrch. Obaja sa s tým musia popasovať, čo ich spojí a vytvorí medzi nimi puto. Hanna zistí, že Garret vôbec nie je hlúpy hokejista, ktorý len využíva svoje meno vo svoj prospech a Garret príde na to, že sa v Hanne skrýva omnoho viac, než sa na prvý pohľad zdá.

Vrelo odporúčam Návrh a celú sériu Off-Campus každému, kto hľadá dobre napísanú romantickú oddychovku s kvalitne spracovaným príbehom. Knihu som čítala po česky a veľmi mi to vyhovovalo, lebo preklad bol vynikajúci. Niektoré slovné obraty boli také vtipné, že som sa nevedela prestať smiať. Netuším, aká je kniha v slovenčine, ale čeština bola pecková.

Knihu po slovensky vydalo v roku 2019 vydavateľstvo Ikar v edícii YOLi.

Ďalšie diely zo série:

Originálny názov: The Deal
Autor: Elle Kennedy ( https://www.ellekennedy.com/ )
Jazyk: čeština
Počet strán: 424
Preklad: Zuzana Ľalíková
Vydavateľstvo: Baronet
Rok vydania: 2016
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/28076760-n-vrh
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-162213-navrh-the-deal
Foto: ja 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *