Môj knižný rok 2019

Ako to už býva zvykom, začiatkom nového roka sa obzrieme cez plece a zhodnotíme rok, s ktorým sme sa nedávno rozlúčili prskavkami a krásnymi ohňostrojmi. Keďže mám rada čísla, začnem štatistikou. Takže môj knižný rok 2019 v číslach:

Prečítala som 12 kníh, teda spolu cca 4300 strán, z čoho bolo 9 kníh, 2 audioknihy a 1 e-kniha. Najkratšia kniha mala 116 strán a bola to Kaviareň na konci sveta. Najdlhšou prečítanou knižkou bola Cizinka od Diany Gabaldon, ktorá má viac ako 600 strán alebo vyše 24 h ako audiokniha. Čo sa týka vydavateľstiev, 1/3 prečítaných kníh sú od vydavateľstva Tatran. Toľko teda na úvod…

Krôčik po krôčiku

12 kníh za rok. Niekto by si pomyslel, že prečítať jednu knihu mesačne nie je vôbec žiadny problém. Aj ja som si to takto pred rokom hovorila, keď som sa prihlasovala do Reading challenge na Goodreads. Problém to je, keď tvoje tempo čítania je 20 strán za 1 hodinu v dobrých podmienkach. Teda, keď náš pes spí a nesedí vedľa mňa na gauči s lanom v papuľke alebo loptou pri nohách.

Na začiatku júna 2019 som mala prečítané neuveriteľné 2 knihy a úprimne som sa vzdávala nádeje, že by som to ešte mohla dobehnúť. Ale čítam hlavne pre radosť a nie pre nejaké súťaže a štatistiky. Tak som si povedala, že jednoducho budem čítať a prestanem riešiť všetko ostatné. Fungovalo to! 🙂 Síce pomaličky, ale čítam ❤ Dúfam, že raz opäť dosiahnem tempo zo strednej školy, keď som za poobedie dokázala zhltnúť jednu knihu?

Novým knižným zážitkom roku 2019 bola pre mňa účasť na knižnom swape. Zúčastnila som sa prvý raz, aj keď som bola len ako dozor, a veľmi preveľmi sa mi to páčilo. Vymeniť svoje staré knihy, ktoré už čítať nebudem, za nejaké nové. Brilantné, užitočné a moje nechcené knihy môžu potešiť niekoho ďalšieho. A tento swap bol spojený aj s predčítaním. Vypočuli sme si básne, aforizmy a písačky zo života. Zamysleli sme sa, zasmiali a ja som odchádzala so 6 staro-novými knihami.

Začínam blogovať

Nápad založiť si blog vo mne skrsol už dávnejšie, ale nemala som sa k tomu, aby som ho pretavila do reality. Až koncom leta som si povedala, že chcem písať o tom, čo milujem od kedy si pamätám. A založila som si tento blog. Veľmi mi pomohol môj manžel, ktorý trpezlivo študoval a nastavoval a skúšal, keď som ja už strácala nervy a radšej sa stratila v kuchyni. Nie je nič lepšie na odbúranie stresu ako pečenie ? alebo čítanie.

Vznikom tohto blogu sa mi otvoril svet, o ktorom som nikdy pred tým nepočula. Nemám na mysli programovanie vo wordpresse a webdizajn (tie sú mi očividne cudzie, lebo inak by blog vyzeral celkom inak 😀 )Mám na mysli úžasnú komunitu bookbloggerov na Instagrame, s ktorými som sa zoznámila, keď som blogu založila IG účet. Kopa úžasných ľudí, ktorí milujú knihy rovnako ako ja a fotia ich stokrát krajšie ako ja 🙂 ale lásku k písmenkám a vášeň pre literatúru máme spoločnú.

Knihomolská čerešnička

Popri blogovaní a čítaní s hendikepom som si minulý rok chcela splniť ešte jeden knimolský sen – pracovať v kníhkupectve. Ideálny čas na plnenie takéhoto sna je, samozrejme, pred Vianocami. Prihlásila som sa, zúčastnila sa výberového konania a stala som sa vianočnou brigádnickou posilou môjho srdcu najmilšieho kníhkupectva – Martinusu.

A našla som miesto kam patrím. „Finding friends who are as weird and as book obsessed as you is priceless“ Paperplanesundays (IG účet), ja som takých našla na jednom mieste, a koľkých. Skvelé dievčatá, s ktorými môžem pokecať o čomkoľvek, zasmiať sa, zavtipkovať a s ktorými si rozumiem. Neviem, či to robí spoločná láska ku knihám, ale jednoducho to tak je, a je to skvelé a ja som za to nesmierne vďačná. Neviem, či ste niekto niekedy zažili v práci podobný pocit, ale ja nie. Pre mňa je to výnimočné a o to viac si to vážim. Dievčatá, z celého srdca Vám ĎAKUJEM ❤ a aj za to, že z vianočného brigádnika ste zo mňa urobili brigádnika povianočného 🙂

Všetkým knihomolom/knihomolkám a knihomilom/knihomilkám prajem krásny rok 2020. Neprajem Vám viac prečítaných kníh, prajem Vám viac krásnych chvíľ strávených s knihou, a aby ste si tento rok splnili aspoň jeden svoj sen. Aj keď len maličký.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *