Kaviareň v Kodani (Julie Caplin) (Romantické úteky #1)

kaviareň v kodani

Na podobnú knihu od Julie Caplin som natrafila náhodou pri roznášaní kníh do políc. Zaujala ma svojou príjemnou obálkou a zistila som, že je súčasťou voľnej série Romantické úteky a tá začína práve románom Kaviareň v Kodani. Priznávam, že mám slabosť na knihy, ktoré majú v názve kaviarne, pekárne či kávu ☕??

Prečo sú Dáni najšťastnejší národ sveta?

OK, toto je moja chvíľa. Prekvapenie a skromnosť som si nacvičila, aby som nevyzerala príliš samoľúbo, keď ma povýšia. Teraz to príde…. no, ibaže by nie. Sedím v šéfkinej kancelárii a počúvam, že ma nepovýšili, lebo nemám dosť skúseností a serióznosti. Aha. Lebo Josh, ktorého povýšili miesto mňa, nemá ani náhodou toľko rokov koľko ja. Ten je dostatočne seriózny na povýšenie. A vôbec mi neukradol nápad do reklamnej kampane, ktorý mu k povýšeniu pomohol. Čo som na tom chlapovi videla? Kde som podela oči?

… radovať sa z obyčajných vecí, ako napríklad z toho, že si cestou z práce kúpite zákusok, uvaríte si k nemu kávu, sadnete si a vychutnáte si všetko do posledného hltu. A nebudete si pripadať previnilo kvôli kalóriám.

Julie Caplin, Kaviareň v Kodani

Ale keďže mám teraz nejaký voľný čas, šéfka mi navrhla, aby som skúsila získať potenciálneho zákazníka, ktorý chce v Londýne otvoriť nový dánsky obchodný dom. Za skúšku nič nedám, môžem len získať. Háčik je len v tom, že mám spolu so šiestimi novinármi odcestovať na päť dní do Kodane. Vraj, aby sme lepšie pochopili hygge a zistili na vlastnej koži, prečo sú Dáni považovaní za najšťastnejší národ na svete. Získanie tohto klienta začína vyzerať ako z filmu Mission Impossible.

kaviareň v kodani

Voňavá káva, krásy Kodane a hygge

Začiatok knižky ma veľmi nezaujal, potom však prišiel gala večierok s oceňovaním novinárov a už som netrpezlivo hltala stranu za stranou. Postarali sa o to nie len výborné postavy, a tých je v knihe neúrekom, ale aj túžba dozvedieť sa niečo bližšie o hygge. Ako skoro každý, tento pojem som už počula, spája sa mi s Dánskom a, presne ako postavy v knihe, tiež si predstavím sviečky a huňaté deky. Julie Caplin ho však nevysvetľuje, pozornosť venuje pocitom, ktoré vyvoláva, atmosfére, hodnotám, spôsobu zmýšľania. Lebo hygge nie je štýl interiérového dizajnu, ale spôsob života.

Pocit súdržnosti vzniká, keď sa prepojíte s ostatnými a prestanete ich súdiť. V Dánsku sa ľudia nesnažia byť stredobodom pozornosti. Nikto nie je dôležitejší než ostatní.

Julie Caplin, Kaviareň v Kodani

Stelesnením hygge je v románe Kaviareň v Kodani postava Evy, majiteľky kaviarne Varmé (v preklade „teplo“) a zároveň matky potenciálneho klienta. Evu som si okamžite zamilovala, sčasti to malo niečo do činenia s mojím snom mať podobnú kaviareň. Srdečnosť, materinská starostlivosť, láska, ktorú vkladá do všetkého, čo robí a bystré oko, čítajúce ľudí ako otvorené knihy, je kombinácia, vďaka ktorej som ju túžila spoznať osobne.

Za postavou Evy rozhodne nezaostávajú ani postavy novinárov. Spočiatku nesúrodá skupina pozostávajúca s rôznych osobností, ktorá akoby priťahovala problémy, sa počas návštevy Kodane zmení na niečo nečakané. Veľmi ma bavilo sledovať tento vývoj. Keď však na scénu vstúpil neslávne známy zlodej nápadov Josh, vzkypela vo mne žlč. Spolu s Katinými ostatnými šéfmi z reklamnej agentúry tvorí dokonalý protiklad ku všetkému dánskemu.

Pohľad na lásku a radosť okolo bol taký povznášajúci! Nádherná pripomienka toho, čo je v živote dôležité: láska a rodina.

Julie Caplin, Kaviareň v Kodani

Kaviareň v Kodani však nie je len o hygge, cestovaní a láske. Ponúka odlišný pohľad na život, ktorý postavy môžu, ale aj nemusia prijať. Pripomína, čo je v živote dôležité a že tie najvzácnejšie veci si za peniaze nekúpime. A tiež je o odvahe zmeniť svoj život a o úprimnosti k sebe samému.

In English

Ja som si knihu prečítala v angličtine, takže pri opise kodaňských pamätihodností som sa trošku strácala. Pre každý prípad som mala po ruke telefón a rovno som si gúglila ako vyzerá Nyhaven, Rundetaarn alebo zábavný park Tivoli Gardens. Škoda, že som nemohla ochutnať aj jedlá, lebo zneli prinajmenšom zaujímavo ?

Pre cestovateľov aj necestovateľov

Vrelo túto knihu odporúčam každému, koho už tlačia cestovateľské topánky. Kaviareň v Kodani ponúka nádherné opisy najznámejších pamiatok Kodane, zaujímavých lokálnych jedál, ale hlavne približuje dánsku kultúru. Ak chceš teda spoznať Dánsko, dozvedieť sa ako nachádzať radosť v maličkostiach, alebo možno len získať trošku iný uhol pohľadu na život, toto je román pre teba ako stvorený. Ja určite chcem vo svojom živote viac hygge.

Originálny názov: The Little Café in Copenhagen
Autor: Julie Caplin (https://www.harpercollins.com/blogs/authors/julie-caplin)
Počet strán: 352
Vydavateľstvo: Grada
Rok vydania: 2020
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/34875681-the-little-caf-in-copenhagen
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-380411-kaviaren-v-kodani
Foto: ja:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *