Je to vo hviezdach (Minnie Darke)

Vraví sa „nesúď knihu podľa obalu“, ale to som pri titule Je to vo hviezdach od Minnie Darke pri najlepšej vôli nemohla. Prišla som do kníhkupectva a hneď mi táto kniha padla do oka. Od vtedy som z nej nespustila oči a po chvíli som už vedela, že si ju odnesiem domov. Nie len preto, že je krásna, ale jej anotácia hovorí o príbehu lásky ovplyvnenom horoskopmi. Zaujímavý nápad, no nie?

Justine a Nick sa stretnú po dlhých rokoch úplnou náhodou. Kedysi boli najlepšími priateľmi, no od vtedy už uplynulo viac ako desať rokov. Pri tomto nečakanom stretnutí sa v duchu obaja vrátia ku chvíli, keď mali štrnásť a videli sa naposledy. Ktovie, či si to ten druhý pamätá? Či na to vôbec ešte myslí?

Teraz sú však dospelí a netušia, čo si pre nich hviezdy pripravili. Justine sníva o práci žurnalistky v časopise a Nickovou vášňou je divadlo. Ani jeden z nich však nemá pocit, že by boli blízko k splneniu snov. Justine už roky pracuje ako poslíček v redakcii časopisu Hviezda Alexandrijského parku a Nick by sa dal popísať ako občasný herec s mnohými príležitostnými zdrojmi príjmu. Keď začne Nick zvažovať, že sa svojho milovaného herectva vzdá, Justine sa snaží nájsť spôsob, ako ho postrčiť tým správnym smerom. Nick odjakživa rád čítal horoskopy a hľadal v nich rady pre svoj život. Čo keby jeho horoskop len trošičku upravila, aby mu ukázala správnu cestu? Cestu nie len k jeho vysnívanej práci, ale aj k dievčaťu jeho snov. K nej…k Justine. Len škoda, že Nick má priateľku.

„Nebol to Steinbeck, kto povedal aj čosi o tom, že o radu stojíme len vtedy, ak sa zhoduje s tým, čo sme tak či tak chceli urobiť?“

Moje pocity a dojmy z knihy

Hlavnou zápletkou knihy sú horoskopy, a preto ťa asi neprekvapí, že dej je chronologicky členený nie podľa mesiacov, ale podľa znamení zverokruhu. Mňa to zaskočilo ?. Moja znalosť znamení sa obmedzuje na blízkych členov rodiny, čo pokrýva ani nie polovicu zverokruhu. Mala som čo robiť, aby som aspoň približne vedela aký je mesiac.

horoskop, je to vo hviezdach, hviezdy

Autorka veľmi šikovne do kapitol vložila Prechody. Bola som zvedavá, na čo slúžia, lebo popisovali úplne neznámych ľudí. Po pár kapitolách som si však všimla opakujúci sa vzorec. Z hlavnej dejovej linky sa odrazu rozbehlo množstvo ďalších, zdanlivo vôbec nesúvisiacich, a ja som nedočkavo čítala, aby som zistila, aký je ich zmysel. Či ich príbehy súvisia s Nickom a Justine. Minnie Darke tieto vedľajšie postavy predstavuje unikátnym spôsobom, ktorý vyvoláva dojem, akoby to boli reálni ľudia, ktorých stretávaš – pani z autobusu, šofér MHD, predavačka z potravín, pán, ktorí venčí psa za domom.

Dorothy Gibsonová – Vodnárka, anglofilka, dlhoročná rezidentka na Devonshire Street, už päť rokov vdova, puntičkárska žehlička plachiet, uterákov a spodnej bielizne.

horoskop, je to vo hviezdach, hviezdy

Záverom…

Či už veríš na osud, čítaš si horoskopy a hľadáš v nich rady do života, veríš v Božiu prozreteľnosť, alebo sa spoliehaš na zdravý rozum a úsudok, myslím si, že ťa tento príbeh zaujme. Justine s Nickom sú z pohľadu svojich rozhodnutí úplné protipóly. Justine sa pri rôznych príležitostiach radí so svojim Rozumom. A pod radí mám na mysli reálne prebiehajúce konverzácie v knihe, na ktorých som sa úprimne zasmiala. Jej Rozum má totiž zmysel pre humor a načasovanie.

Mal toľko nezodpovedaných otázok. Napríklad, ak ste si určili kurz na základe falošných informácií, znamenalo to, že nevyhnutne skončíte v nesprávnej destinácii? Alebo má osud vlastné komplikované cestičky, ako sa uistiť, že napriek tomu zakotvíte presne tam, kde ste mali?

Nick, na druhej strane, hľadá v horoskopoch náznaky, ktoré by mu pomohli rozhodnúť sa. Čo však, ak tieto horoskopy boli vymyslené? Pravdivé alebo vymyslené, zmena jediného horoskopu spustí lavínu udalostí a rozhodnutí, ktoré sa na seba začnú nabaľovať ako snehová guľa. Ako to celé skončí, sa môžeš dočítať v tejto príjemnej knihe. Ja si zatiaľ idem prečítať svoj horoskop ?

Originálny názov: Star-Crossed
Autor: Minnie Darke ( https://www.minniedarke.com/ )
Jazyk: slovenčina
Počet strán: 368
Preklad: Gabriela Patkolová
Vydavateľstvo: Lindeni
Rok vydania: 2020
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/42379025-star-crossed
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-360128-je-to-vo-hviezdach-starcrossed
Foto: ja 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *