City of Bones – Mesto kostí (Cassandra Clare) (TMI #1)

mesto kostí

Séria Pekelné stroje sa mi páčila tak veľmi, že som sa so svetom Tieňolovcov nevedela rozlúčiť. Vrhla som sa teda na prvú fantasy sériu, ktorú Cassandra Clare napísala – Nástroje smrteľníkov alebo The Mortal Instruments (TMI) a prvú knihu City of BonesMesto kostí. Čítala som ju po anglicky. Prečo? To napíšem do recenzie ?

Veľmi v skratke o knihe

Návšteva klubu Pandemónium obráti Clary život hore nohami. Najprv uvidí v klube skupinku ľudí, ktorých nikto iný nevidí. Priamo pred jej očami niekoho zabijú, ale telo zmizne. Aby toho nebolo málo, jej matku niekto unesie a keď sa ju vyberie domov hľadať, zaútočí na ňu niečo, čo nikdy pred tým nevidela. Očividne sa ju to snaží zabiť. Všetko, čo jej bolo dôverne známe je odrazu preč, každý koho mala rada sa stratil. A ona odrazu vidí svet, ktorý pred tým nikdy nevidela. Čo sa to deje a prečo sa to všetko deje?

Dobrá rada nad zlato

Ak siahneš po sérii Nástroje smrteľníkov (The Mortal Instruments), zaujme ťa Mesto kostí a rozhodneš sa, že si chceš prečítať celú sériu, určite si nečítaj anotácie ku ďalším knihám. Maximálne si prečítaj anotáciu k nasledujúcej knihe a nič viac. Urobila som chybu, že som chcela vedieť o čom budú ďalšie knihy a anotácia štvrtej knihy mi prezradila dosť dôležitý spoiler. A piatej vlastne tiež. Určite si prečítam celú sériu, ale viac by som sa na tie knihy tešila, keby som nemala tieto dve informácie. Teraz viem, čo sa stane a prekvapením pre mňa bude len to, ako k tomu dôjde, prečo a ako to všetko autorka vysvetlí a rozuzlí. Veľká škoda pre mňa.

mesto kostí

Čo si myslím o prvej knihe

Dĺžka knižnej série človeku veľa napovie o tempe, akým sa budú jednotlivé knihy odvíjať. Pri čítaní prvej knihy mi bolo jasné, že sa v nej nemôže diať niečo veľmi dramatické, nedôjde k nejakým úžasným zvratom, prekvapeniam a prelomom v deji, lebo si predsa autorka nevystrieľa všetku muníciu hneď na začiatku, však? Napriek tomu v knihe o akciu rozhodne nie je núdza. Ani o prekvapenia. Nesie sa vo svižnom duchu, neprestajne som rozmýšľala, kam ma autorka mieni zaviesť? Čo týmto chce povedať? Ako toto dopadne? Ale hlavne som sa snažila prísť na to, ako každý kúsok deja zapadá do celkového obrazu. Áno, viem. Snažiť sa nájsť väčší obraz v prvej knihe zo šiestich ?‍♀️.

“Don’t touch any of my weapons without my permission.“

„Well, there goes my plan for selling them all on eBay,“ Clary muttered.

„Selling them on what?“

Clary smiled blandly at him. „A mythical place of great magical power.”

Myslím si, že hlavné čaro prvej knihy je v predstavení prostredia a pozadia a to sa Cassandre podarilo výborne. Síce som už poznala svet Tieňolovcov, ale ak by som siahla po tejto knihe ako prvej, určite by som získala aspoň základnú predstavu o svete, ktorý si autorka vymyslela a o jeho fungovaní a zákonitostiach. Preto viac ako bojové strety a zabíjanie démonov (neboj nič, sú tam aj tie) boli dôležité dialógy, ktoré po kúsočku odhaľovali tajomstvá a rôzne udalosti z minulosti dôležité pre príbeh. Čítala som dychtivo a nepriamu reč som miestami úplne preskakovala, lebo v rozhovoroch postáv sa ukrývalo to dôležité.

Osobnejšie pocity

Trošku ma sklamalo déja vu, ktoré ma prekvapilo hneď na začiatku knihy. Jace sa mi správaním až priveľmi podobal na Willa z Pekelných strojov. Postupne sa to, našťastie, stratilo a Jace je jednoducho Jace. Otravný, prehnane sebavedomý, ale vtipný a s trefnými komentármi. Tiež jedna situácia bola priveľmi podobná situácii v Mechanickom anjelovi. Scéna bola iná, ale slová v podstate rovnaké. To ma zamrzelo. Obávala som sa, či autorka podobné barličky nepoužila častejšie. Môžem však povedať, že v prvej knihe určite nie. Uvidím v ďalších.

Mesto kostí bolo pútavé, veľmi som sa potešila, že som opäť vo svete Tieňolovcov. Stretla som sa s postavou, ktorú som už poznala a veľmi si ju obľúbila – Magnusom Chasom ❤ Bola som zvedavá, ako bude tento fantasy svet fungovať s atmosférou New Yorku a faktom, že dej sa odohráva v súčasnosti. Zistila som, že je to vlastne výborné. Tieňolovci sú rovnako skvelí vo veľkomeste 21. storočia ako boli vo viktoriánskom Londýne. Najmä sa však autorke Mestom kostí podarilo navnadiť ma na ďalšiu knihu a mňa už svrbia prsty a poškuľujem po čítačke, aby som sa čím skôr mohla vrhnúť na pokračovanie.

V slovenčine vydalo Mesto kostí a celú sériu Nástroje smrteľníkov vydavateľstvo Slovart.

Určite odporúčam ak…

… si fanúšik fantasy a hľadáš chytľavú sériu
… máš rád/rada fantasy odohrávajúce sa v súčasnosti
… túžiš v deji aj po romantike
… učaroval ti svet Tieňolovcov
… očakávaš v deji nečakané zvraty a prekvapenia
… vtipné hlášky postáv sú príjemným bonusom

Prečo angličtina?

Pekelné stroje som čítala v slovenčine, ale keďže v čase, keď som ich prečítala, boli kníhkupectvá zatvorené, nemohla som utekať a kúpiť si Mesto kostí. Bola tu možnosť kúpiť si e-knihu, ale v slovenčine má obálku, ktorá sa mi nepáčila. Aj keď s fotením kníh bojujem a moje fotky nevyzerajú ktovieako, tá jej obálka sa mi proste nepáčila. Kamoška však mala prvý diel v češtine. Vravím si, prečo nie? Skúsim. Za prísnych bezpečnostných opatrení došlo k odovzdaniu knihy. Čítam, čítam, zvykám si na nové pojmy, všetko vyzerá fajn, keď v tom…. na scénu vojde Krasimil Pohroma ??‍♀️ KRASIMIL POHROMA!!! Prečo? Prečo? Nedokázala som sa zmieriť, že z Magnusa Chasa urobili v českom preklade Pohromu. Pre mňa bol ten preklad pohroma. Český preklad viac neprichádzal do úvahy.

Rozhodla som sa vyskúšať angličtinu. Cassandra Clare totiž v marci tohto roka vydala prvú knihu z novej série The Last Hours a ja si ju chcem veľmi prečítať. Nechcem čakať, kým ju preložia do slovenčiny. Nová séria sa odohráva v eduardovskom Anglicku a vystupujú v nej deti Tieňolovcov z Pekelných strojov ? A ja už budem poznať anglické pojmy, aby sa mi lepšie čítalo.

Ďalšie knihy zo série:

  • City of Ashes – Mesto popola
  • City of Glass – Mesto skla
  • City of Fallen Angles – Mesto padlých anjelov
  • City of Lost Souls – Mesto stratených duší
  • City of Heavenly Fire – Mesto nebeského ohňa

Originálny názov:  City of Bones
Slovenský názov: Mesto kostí
Autor: Cassandra Clare (https://www.cassandraclare.com/)
Jazyk: angličtina
Počet strán: 496
Rok vydania: 2007
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/6999776-city-of-bones
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-132927-city-of-bones
Foto: ja ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *