Milujem historické romány, ale od Laury Frantz som nečítala ešte ani jediný. Čipkárka teda bola moja premiéra. Rovnako som ešte nečítala román zasadený do obdobia Americkej vojny o nezávislosť. Americkú históriu poznám len veľmi povrchne, preto som sa tešila, ako sa dozviem niečo nové.
Z obsahu
„Neznámy muž ma čaká dole?“ prekvapila sa lady Elizabeth. Práve skončila svoje prípravy na zásnubný bál a čakala vo svojej izbe na príchod svojho snúbenca Milesa, ktorý ju má na ples sprevádzať. Podľa prekvapeného pohľadu slúžky to však nevyzerá, že by ju v salóne čakal jej snúbenec. A skutočne. Tento vysoký tmavovlasý muž je Noble Rynallt, Milesov bratranec. Lenže Rynallt je patriot a bojuje za nezávislosť Virgínskej kolónie, na rozdiel od jej otca, viceguvernéra Lawsona, ktorý je zarytý royalista. Ako môže ísť na ples v jeho sprievode? Na vlastný zásnubný bál bez sprievodu svojho snúbenca?
Upriamte svoju myseľ na všetko, čo je pravdivé, čestné, spravodlivé, čisté, láskyhodné a úctyhodné, to, čo je cnostné a chvályhodné.
Laura Frantz, Čipkárka
Lady Elizabeth „Liberty“ Lawsonová je dcérou viceguvernéra Virgínskej kolónie, čo z nej robí nie len miláčika vysokej spoločnosti, ale aj výbornú partiu na vydaj. Okrem svojej krásy, inteligencie a šikovnosti dostane od otca aj kráľovské veno. Elizabeth, zvyknutá podriadiť sa svojmu autoritatívnemu otcovi, pokorne súhlasí s manželom, ktorého jej otec vybral. S manželom, ktorého neľúbi, ktorý je nečestný a až po uši v problémoch. Politická situácia vo Williamsburgu sa začína čoraz viac vyostrovať a patrioti chystajú revolúciu. Elizabeth sa bude musieť rozhodnúť. Zostane poslušnou dcérou a pridá sa na stranu otca a royalistov alebo sa oslobodí a sama rozhodne o svojej budúcnosti ako patriotka?
Moje dojmy z knihy
Zasadenie románu do obdobia americkej Vojny o nezávislosť poskytlo románu veľmi vzrušujúce prostredie. Síce som sa nedozvedela žiadne zaujímavé informácie o samotnej vojne, Laure Frantz sa však podarilo veľmi verne zobraziť atmosféru blížiacej sa vojny. Ponúkla veľmi verný pohľad na to, ako mohli v tej dobe ľudia vnímať udalosti, ktoré sa nezadržateľne blížili. Rastúce napätie, neistotu z budúcnosti, vieru, že sa kolóniám ešte môže podariť vyhnúť sa vojne, vzrastajúcu nedôveru a neutíchajúci pocit blížiaceho sa nebezpečenstva. Nebezpečenstva, ktoré môže udrieť kedykoľvek a kdekoľvek. Politické názory rozdelili nie len priateľstvá, ale aj celé rodiny, a odrazu človek nevie, komu môže veriť.
Kontrastom k udalosťami nabitému Williamsburgu je vidiecke sídlo Ty Mawr, ktoré patrí Nobleovi. Je majestátne, pokojné, čiastočne odrezané od sveta a poskytuje svojim obyvateľom vzácne útočisko a pocit bezpečia. Ak sa Williamsburg vyznačuje napätím, nebezpečenstvom a rastúcou hrozbou, ktorá visí nad obyvateľmi ako meč, pri čítaní o Ty Mawre som cítila najmä pokoj, nádej a lásku. Mala som pocit, že tam sa nemôže stať nič zlé a všetko nakoniec dobre dopadne, nech je situácia akokoľvek zlá.
Skutočné priateľstvo rastie pomaly a prv, než si zaslúži to označenie, musí ustáť šok a nepriazeň osudu.
Laura Frantz, Čipkárka
Práve pasáže odohrávajúce sa v Ty Mawre a Ty Bryne, malom dome nachádzajúcom sa neďaleko hlavného sídla, obsahovali myšlienky o viere a Bohu a modlitby. Popri pútavom príbehu ma tieto časti hladili na duši. Niekomu by sa mohlo zdať, že ich bolo priveľa, podľa mňa ich bolo tak akurát. A treba tiež myslieť na to, že ľudia v 18. storočí boli veľmi zbožní.
Na záver by som chcela veľmi vyzdvihnúť mená, ktoré Laura Frantz vybrala pre svoje hlavné postavy. Ich mená odrážajú ich charakter. Elizabethino stredné meno je Liberty, teda sloboda, a Nobleovo meno znamená šľachetný. Výstižnejšie mená už hrdinovia ani dostať nemohli a v ich duchu sa nieslo aj konanie obidvoch v celej knihe.
Čipkárku si prečítaj, ak…
… obľubuješ napínavú atmosféru
… ťa zaujíma ako prežívali Vojnu o nezávislosť bežní ľudia
… sa chceš zoznámiť s koloniálnym obdobím / si fanúšikom tohto obdobia
… tešíš sa na krásny koloniálny Williamsburg
… si chceš prečítať o silnej a odvážnej hlavnej hrdinke
… si tvoje srdce získa šľachetný a zásadový hlavný hrdina
Túto historickú romancu vydalo vydavateľstvo i527.net – vydavateľstvo kníh #KdeDobroViťazí a môžeš si ju kúpiť priamo tu. Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com
Originálny názov: The Lacemaker
Autor: Laura Frantz (https://laurafrantz.net/)
Počet strán: 392
Vydavateľstvo: i527.net
Preklad: Lucia Sekerová
Rok vydania: 2020
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/53141555-ipk-rka
Booxy: https://www.booxy.sk/kniha-366875-cipkarka
Foto: ja:)
Priznávam, na túto knihu som sa neskutočne tešila, no nakoniec som bola taká sklamaná 🙁 Od Laury si ma dokázala získať najmä jej kniha Kováčov učeň, inak s ňou nemám dobré skúsenosti :/ Ja neviem, asi sme si nesadli 😀 Ale dúfala som, že ma Čipkárka nadchne, dokonca touto knihou vyhrala aj prvé miesto v The Christy Award ako najlepší kresťanský historický román – ale ja nechápem prečo O_O Nesadla mi, neobľúbila som si postavy, skrátka sa našlo toľko aspektov, ktoré mi prekážali…škoda.
Výborná recenzia a ako som ti už aj na instagrame písala, fotky sú krásne♥♥♥
Ak mám povedať pravdu, tak som z tohto žánru čítala aj lepšie knihy, ktoré sa viac dotkli môjho srdiečka, ale ako aj ty, tiež sa snažím v knihách hľadať najmä to pozitívne 🙂